Pozycja kobiet w rolnictwie coraz silniejsza. Będą doradzały ministrowi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2021,15:00 Aktualizacja: 26-03-2021,15:03
A A A

- Chcemy, aby głos kobiet z różnych stron Polski znalazł odzwierciedlenie w konkretnych rozwiązaniach - zapewniła Anna Gembicka. Wiceminister rolnictwa poinformowała o powołaniu Rady Kobiet w Rolnictwie.

Zarządzenie szefa resortu w tej w sprawie weszło już w życie. Rada jest organem doradczym Grzegorza Pudy.


konkurs dla kgw, agata kornhauser-duda, koła gospodyń wiejskich

Pierwsza dama zaprasza do udziału w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę małżonki prezydenta organizuje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. "Nadrzędnym celem rywalizacji jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności KGW w obszarach: społecznym,...

- W jej skład wejdą przedstawicielki ministerstwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jednostek doradztwa rolniczego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, a także przedstawicielki ogólnopolskich i zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych, samorządu rolniczego, kół gospodyń wiejskich i jednostek samorządu terytorialnego - powiedziała Gembicka.

Do zadań Rady należeć będzie m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie ich problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli pań, ich aktywizacja oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby kobiet niepełnosprawnych.

Rada będzie inicjować różne akcje społeczne, organizować szkolenia, debaty i konferencje oraz wspierać programy i kampanie społeczne, podnoszące świadomość w zakresie praw kobiet. Rekomendować ponadto będzie działania mające służyć promowaniu dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, m.in. w produkcji ekologicznej żywności, a także dziedzictwa i kultury wsi.

Podkreślając rolę kobiet na obszarach wiejskich Gembicka podkreśliła, że na czele najważniejszych instytucji działających w obszarze rolnictwa znajdują się właśnie panie. - Nie ze względu na parytety, ale z uwagi na wysokie kompetencje ARiMR, KRUS i KOWR kierują właśnie panie - podkreśliła sekretarz stanu.

Wiceminister zapowiedziała, że po świętach planowane jest pierwsze posiedzenie Rady Kobiet w Rolnictwie, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement