Pożary traw w całym kraju. Ranni i jedna ofiara śmiertelna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2017,16:20 Aktualizacja: 15-05-2017,16:43
A A A

Wystarczyło niecałe półtora miesiąca, aby w pożarach traw w całym kraju zginęła jedna osoba, a 43 zostały ranne. Strażacy od 16 marca do 30 kwietnia prowadzili kampanię informacyjną "Stop Pożarom Traw".

W tym okresie Państwowa Straż Pożarna odnotowała kilka tysięcy przypadków wypalania traw. W sumie spłonęło ponad 9 325 ha obszarów rolnych.

Działania podejmowane w ramach akcji przez strażaków były ukierunkowane na spotkania z mieszkańcami, władzami lokalnymi oraz innymi służbami mundurowymi. Równoległe kampania prowadzona była w mediach lokalnych i społecznościowych.

straż pożarna, pożar traw, wypalanie traw

Strażacy: wypalanie traw to głupota i zwykłe barbarzyństwo

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej bije na alarm. W ostatnim czasie dramatycznie wzrosła liczba pożarów traw. Za wiele niebezpiecznych zdarzeń odpowiadają rolnicy, którzy twierdzą, że w ten sposób użyźniają glebę....
Współpraca ze służbą leśną oraz policją zaowocowała częstszymi patrolami w rejonach szczególnie narażonymi na podpalenia. Stosowne apele odczytywane były również w parafiach, podczas spotkań uniwersytetów trzeciego wieku, spółdzielniach mieszkaniowych. W kampanie medialną zaangażowano dzieci i młodzież, które brały udział w licznych konkursach plastycznych i quizach.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

pożar trawy

Ofiara śmiertelna i 35 rannych osób w blisko 17 tys. pożarach traw w tym roku

Prawie 17 tys. pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku; zginęła w nich jedna osoba, a 35 zostało rannych - alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska - przypomina rzecznik...
Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw. W zeszłym roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj