Powstaną pasieki i hotele dla pszczół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: UMWM (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2018,10:10 Aktualizacja: 07-06-2018,10:57
A A A

Ponad 477 tys. zł zostanie przeznaczonych na 12 projektów, które zostaną zrealizowane dzięki nowemu konkursowi samorządu województwa "Małopolska Pszczoła".

Dzięki tej inicjatywie powstaną nowe pasieki i "hotele" dla dzikich zapylaczy, ogrody z miododajnymi roślinami, będą organizowane pikniki promujące pszczelarstwo i jego wyroby. Projekt ma zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczół - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie.

pszczelarstwo, rodziny pszczele, pasieki, oprysk pól, rychliki, powiat elbląski

Straty w pasiekach po oprysku pola. Kolejny dramat pszczelarzy

Pszczelarze z Rychlik (pow. elbląski, woj. warmińsko-mazurskie) stracili 20 proc. populacji pszczół w swoich pasiekach. Owady zatruły się środkiem chemicznym, stosowanym do oprysków upraw. - Kiedy zobaczyliśmy martwe pszczoły...

- Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ile dobrego zawdzięczamy pszczołom. I nie chodzi tu tylko o miód czy inne produkty, które wytwarzają. Bezcenna jest praca, którą wykonują trochę "przy okazji", zapylając rośliny - przekonuje wicemarszałek Wojciech Kozak.

W konkursie "Małopolska Pszczoła" chodzi przede wszystkim o to, aby chronić pszczoły miododajne oraz inne dzikie owady zapylające, rośliny i tereny, które stanowią ich naturalne "pszczele pastwiska". Stąd wśród zgłoszonych projektów przeważają te, polegające na odtworzeniu łąk miododajnych, nasadzeniu drzew i krzewów czy tworzeniu nowych pasiek.

Jeden z takich "brzęczących ogrodów" powstanie w Zborowicach, dzięki tamtejszemu stowarzyszeniu.

Oprócz tego stanie tam 50 uli, a także… sieć hoteli dla dzikich zapylaczy. Kolejne łąki zostaną założone: w Piotrkowicach Małych, Rzuchowej oraz w gminach Bochnia i Radziemice.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA