Poszkodowany przyniósł policjantom w wiadrze wytrute pszczoły. Inspekcja pobrała próbki z rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2023,14:05 Aktualizacja: 15-05-2023,14:12
A A A

Policja prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie zatrucia znacznej ilości pszczół – powiedział w poniedziałek PAP prokurator Marcin Urbaniak z Prokuratury Rejonowej w Pleszewie.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Kowalewie koło Pleszewa (Wielkopolskie). Trzech pszczelarzy zawiadomiło lokalną policję o zatruciu pszczół.

"Jeden z poszkodowanych stracił pszczoły we wszystkich swoich 24 ulach. Dwaj pozostali, którzy mają łącznie 16 uli poinformowali, że w ich przypadku zginęły pszczoły, które były poza ulem" – powiedział prokurator.

pszczoły, pszczelarze, zapylacze, opryski, środki ochrony roślin, wiorin poznań

Rzepak zaczyna kwitnąć. Jest apel o właściwe stosowanie oprysków i informowanie pszczelarzy

Rolniku / sadowniku / ogrodniku, jeśli chcesz korzystać z zapylającej pracy pszczół i osiągać tym samym wyższe plony, apelujemy o właściwe stosowanie oprysków – podkreśla Polski Związek Pszczelarski. Apel ma związek z...

Najbardziej poszkodowany pszczelarz pozbierał owady do wiadra i jako dowód zaniósł na policję.

"Przyniósł do nas wiadro o pojemności dziesięciu litrów, którego połowa była wypełniona martwymi pszczołami" – powiedziała PAP oficer prasowa pleszewskiej policji asp. sztab. Monika Kołaska.

Pokrzywdzeni i świadkowie zostali już przesłuchani. "Policja wspólnie z przedstawicielem wojewódzkiej inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa prowadzą dzisiaj działania na miejscu. Pobierane są próbki z rzepaku, który był opryskiwany pod koniec ubiegłego tygodnia. Celem badania jest stwierdzenie, jaki oprysk został zastosowany" – wyjaśnił prokurator.

Z kolei martwe pszczoły - jak dodał Marcin Urbaniak - zostaną wysłane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach w celu ustalenia przyczyny ich śmierci.

Za spowodowanie znacznych zniszczeń w przyrodzie grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!