Postępowanie dyscyplinarne na uniwersytecie rolniczym. Pojawiło się nagranie z zabijania karpia na zajęciach ze studentami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Julia Kalęba PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2023,16:10 Aktualizacja: 07-12-2023,16:11
A A A

Na zajęciach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie lekarka weterynarii zabijała karpia w sposób niezgodny z wytycznymi naukowymi Unii Europejskiej i ustawą o ochronie zwierząt - zaalarmowała Fundacja Viva!, która otrzymała anonimowe nagranie z ćwiczeń ze studentami. Władze uczelni zleciły wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie.

Według informacji Fundacji udostępniony film powstał w listopadzie podczas zajęć ze studentami w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

hodowla i sprzedaż karpi, znęcanie się nad karpiami, Fundaca Noga w Łapę,  Karolina Kuszlewicz, E. Leclerc

Sąd wydał przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami

Po niemal 10 latach postępowania warszawski sąd wydał przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami. Trzech pracowników hipermarketu, w którym sprzedawano ryby w niehumanitarny sposób, zostało skazanych na kary więzienia...

Karp piłowany bez uprzedniego ogłuszenia

"Lekarka weterynarii na oczach studentów piłuje nożem głowę karpia przez 30 sekund. Bez uprzedniego ogłuszenia, czego wymagają przecież przepisy. Na filmie nagranym 30 minut później ta sama ryba, z masywną raną głowy, wciąż oddycha. Cały ten zapis jest obrazem niewyobrażalnego cierpienia. Jest to tym bardziej szokujące, że czynu tego dokonała lekarka weterynarii z wieloletnim stażem w pracy z rybami, na zajęciach ze studentami" – opisała udostępnione nagranie z zajęć Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! w komunikacie rozesłanym w czwartek do mediów.

Fundacja przypomniała, że ustawa o ochronie zwierząt chroni przed bólem i cierpieniem wszystkie kręgowce. Podkreśliła też, że karpi nie wolno zabijać bez wcześniejszego ogłuszenia. Według informacji Fundacji ryby dostarczone na zajęcia miały być także trzymane w nieodpowiednich warunkach - w pojemniku, w którym nie były w stanie przyjąć naturalnej pozycji ciała, a także w zbyt małej ilości wody, która nie była natleniana.

Viva! przekazała, że w tej sprawie zostało złożone w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami. Powiadomiono też władze uczelni.

krowy, hodowla, znęcanie się, zaniedbanie, sąd, wyrok

Kary po półtora roku więzienia za znęcanie się nad krowami

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok skazujący dwoje rolników spod mazurskiego Pisza na kary po półtora roku pozbawienia wolności za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad stadem krów. Pierwszy...

Postępowanie dyscyplinarne na uniwersytecie

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie poinformował w oświadczeniu, że w związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia czynu niezgodnego z zasadami etyki, którego dopuściła się jedna z nauczycielek akademickich Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, rektor uczelni prof. dr hab. inż. Sylwester Tabor zlecił wszczęcie postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie. Rektor oświadczył także, że "będzie ze szczególną uwagą przyglądał się dalszemu rozwojowi sprawy, która wzbudza uzasadniony sprzeciw i oburzenie".

"Władze URK dołożą wszelkich starań w celu wyjaśnienia sprawy, a w przypadku potwierdzenia ewentualnych zarzutów względem nauczyciela akademickiego zostaną wyciągnięte stosowne konsekwencje prawne. Dobro wszelkiego rodzaju zwierząt, jak również prawidłowość i rzetelność, a także poszanowanie zasad etycznych w kształceniu studentów Uniwersytetu są wartościami, które zawsze będą chronione przez jednostki stojące na straży jakości kształcenia w Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie" - podkreślono w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu