Posłowie nadal będą pracować nad projektem o KOWR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2017,11:20 Aktualizacja: 27-01-2017,15:24
A A A

Sejm skierował do prac w komisji rolnictwa rządowy projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Zastąpi on Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Agencję Rynku Rolnego. Opowiedziało się za tym 263 posłów, przeciwnych było 171, a 4 wstrzymało się od głosu.

Według zamierzeń rządu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi i gospodarowanie nieruchomościami rolnymi w skarbu państwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Wielkie pieniądze wokół KOWR. Miliony wydatków i oszczędności

Wydatki związane z utworzeniem KOWR i zniesieniem ARR oraz ANR oszacowane zostały na 169 mln zł - czytamy w "Ocenie skutków regulacji" dołączonej do projektów ustaw związanych z tworzeniem Krajowego Ośrodka Wsparcia...

Ośrodek przejmie zadania, które dotychczas leżały w kompetencjach ANR oraz ARR, jednak większość zadań związanych z płatnościami zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dotąd te zadania miała ARR.

ARiMR stanie się jedyną polską agencją płatniczą, w ramach której realizowane będą płatności związane ze Wspólną Polityką Rolną. Oznacza to, że ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z Unii Europejskiej.

Według rządowych założeń KOWR będzie zajmował się również doradztwem rolniczym oraz będzie uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto, rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt ustawy o KOWR. Policzone dni agencji

W miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła...

Za likwidację ARR i ANR oraz utworzenie KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Według autorów projektu tworzenie KOWR przyniesie w perspektywie lat oszczędności związane z redukcją kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów, poprawi się dostępność usług i informacji, zmniejszą się obciążenia administracyjne oraz przyspieszy realizacja zadań.

Już w piątek posłowie sejmowej komisji rolnictwa rozpatrywali rządowy projekt ustawy. Przyjęto kilkanaście poprawek, głównie legislacyjnych i doprecyzowujących. Najważniejszą zmianą jest to, że nowa instytucja zaczęłaby działać od 1 września, a nie - jak pierwotnie przewidywano - od 1 lipca.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj