Posłowie dyskutowali o problemach producentów mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2015,11:50 Aktualizacja: 17-07-2015,12:54
A A A

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce być bliżej problemów, o których debatuje. Właśnie dlatego w czwartek zebrała się na wyjazdowej sesji w województwie podlaskim.

Podczas posiedzenia, które o godz. 14 rozpoczęło się w Jedwabnem koło Łomży, posłowie rozmawiali między innymi o trudnej o sytuacji hodowców krów po zlikwidowaniu kwot mlecznych.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. - Ziemia łomżyńska jest znana z tego, że funkcjonuje w tym rejonie wielu producentów mleka i trzeba starać się zrozumieć ich problemy - przekonywał poseł PiS Krzysztof Jurgiel, przewodniczący komisji.

rok kwotowy, kwota mleczna, zofia szalczyk

Kary za przekroczenie kwot mlecznych będzie można spłacać w ratach

Rolnicy, którzy będą musieli zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych za okres od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. będą mogli uregulować je w ratach, bez odsetek w ciągu trzech lat - przewiduje tak projekt rozporządzenia...
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk również mówił o tym, że warto wyjeżdżać ze stolicy. - Prawdziwe problemy nie są w Warszawie, ale tutaj, gdzie rolnicy żyją na co dzień - podkreślał polityk, który wcześniej przedstawił informację ministra rolnictwa na temat sytuacji na rynku mleka, skutków likwidacji kwot mlecznych oraz działań podejmowanych i planowanych przez rząd.

Odnosząc się do kar za nadprodukcję mleka Nalewajk zwrócił uwagę, że "rząd zrobił wszystko, co było możliwe, aby pomóc rolnikom". Chodzi tu przede wszystkim o rozłożenie płatności na raty. - Sytuacja każdego producenta mleka jest inna i rozumiem, że nie każdy może być usatysfakcjonowany - zaznaczył wiceminister rolnictwa.

Rolnicy, którzy zabierali głos w dyskusji nie ukrywali swojego żalu z powodu konieczności zapłaty kar za nadprodukcję. Zwracali uwagę, że ich sytuacja finansowa jest dziś dramatyczna i nie mają z czego zapłacić kar.

Podczas obrad komisji sporo miejsca poświęcono także możliwościom finansowania małych gmin w zakresie realizacji zadań własnych i zleconych. Podczas obrad komisji głos zabrał Mieczysław Kazimierz Baszko, marszałek woj. podlaskiego, który mówił między innymi na temat nowego PROW.

W Jedwabnem pojawił się również temat ASF, odstrzału dzików, a także rosyjskiego embarga.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu