Posłowie chcą, by zatrudniani przy zbiorach mogli dłużej pracować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2018,14:25 Aktualizacja: 11-04-2018,14:36
A A A

Wydłużenie czasu świadczenia pomocy przy zbiorach do 180 dni, a nie 120 - to jedna z poprawek do projektu ustawy dotyczącej zatrudniania pracowników sezonowych przy zbiorach, które zaproponowały w środę sejmowe komisje.

Na połączonym posiedzeniu komisji polityki społecznej oraz rolnictwa debatowano o projekcie ustawy w sprawie zatrudniania przy zbiorach. Dokument wprowadza przede wszystkim nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Posłowie zgłosili do projektu kilka poprawek.

obcokrajowcy, zatrudnienie obcokrajowców, pracownicy sezonowi, rolnictwo, nielegalna praca w gospodarstwie

Gospodarze nabijani w butelkę. Cudzoziemcy nie przychodzili do pracy

Rolnictwo to jedna z branż, w których najczęściej stwierdzano nieprawidłowości dotyczące legalności zatrudnienia cudzoziemców. Zakontraktowanie na lewo pracowników niektórzy właściciele gospodarstw traktowali jednak,...

Pierwsza z nich doprecyzowuje przy zbiorach, jakich roślin będą miały zastosowanie projektowane przepisy. Pierwotnie w rządowym projekcie zapisano, że pomoc przy zbiorach dotyczy owoców i warzyw. Posłowie zaproponowali poszerzyć ten zakres o chmiel, tytoń i rośliny zielarskie. Komisje zarekomendowały przyjęcie poprawki.

Inna poprawka dotyczy łącznego czasu świadczenia pomocy przy zbiorach na podstawie umowy cywilnoprawnej. W projekcie rząd zaproponował, aby było to 120 dni. Poseł Robert Telus (PiS) złożył poprawkę, aby czas wydłużyć do 180 dni. Z kolei poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15) zaproponował, by okres ten wydłużyć do 9 miesięcy - jak stanowi tzw. unijna dyrektywa sezonowa.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa tłumaczył, że wprowadzana projektem umowa cywilnoprawna sprawia, że na czas świadczenia pomocy przy zbiorach zatrudniana osoba jest "wyrzucana z systemu zabezpieczenia emerytalno-rentownego".

Polityk podkreślił, że zgodnie z dyrektywą sezonową pracownik - cudzoziemiec może wykonywać pracę przez dziewięć miesięcy, jednak - w myśl zaproponowanej przez Telusa poprawki - po upływie 180 dni będzie musiał być zatrudniony na podstawie umowy wynikającej z Kodeksu pracy. Dodał, że to samo będzie dotyczyło pracowników polskich. Komisje poparły poprawkę posła Telusa.

powiat płoński, mazowsze, lewe zaproszenia dla cudzoziemców, policja, Prokuratura Rejonowa w Płońsku

Rolnik z 182 zarzutami. Zarabiał na lewych zaproszeniach

42-letniemu rolnikowi z powiatu płońskiego (woj. mazowieckie) śledczy postawili aż 182 zarzuty i zabezpieczyli mienie o wartości blisko pół miliona złotych. Mężczyzna miał zbijać majątek na wystawianiu lewych zaproszeń dla...

Na posiedzeniu zaproponowano także przyspieszenie wejścia w życie tej ustawy do 7 (zamiast 30) dni. Wiceminister przypomniał, że na poprzednim posiedzeniu Sejmu PO złożyła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu. To jego zdaniem wydłużyło o trzy tygodnie procedowanie projektu i dlatego zarekomendował przyjęcie tej poprawki.

Projekt zmieniający ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników i niektórych innych ustaw wynika z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej oraz z konsultacji ze stroną społeczną, która podnosiła kwestię zatrudnienia pracowników sezonowych w ogrodnictwie i sadownictwie.

W projekcie rząd zaproponował utworzenie, w miejsce dotychczas szeroko stosowanej umowy o dzieło, nowej formy umowy cywilnoprawnej tzw. pomocy przy zbiorach. Osoba zatrudniona na jej podstawie będzie włączona do systemu zabezpieczenia w KRUS. Rolnik będzie zaś odprowadzał za takiego pracownika składkę zdrowotną i wypadkową. Od tych umów będzie obowiązywał podatek dochodowy.

W tym roku składka zdrowotna wyniesie 132 zł miesięcznie od osoby, a na ubezpieczenie wypadkowe 42 zł miesięcznie. Według MRiRW nowe rozwiązania prawne mogą dotyczyć ok. 500 tys. osób, głównie obywateli Ukrainy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement