Port zwiększa przeładunek. Zboże jednym z głównych towarów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2022,14:20 Aktualizacja: 08-09-2022,14:25
A A A

Po siedmiu miesiącach br. port w Gdańsku przeładował 36 mln ton ładunków - o 20 proc. więcej niż rok temu – poinformował Sławomir Michalewski, wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk.

To efekt m.in. wojny w Ukrainie i przeładunku większej ilości towarów z tego kraju. W ubiegłym roku przez port "przeszło" 53 mln ton towarów, a w tym będzie to z pewnością ok. 60 mln ton.

eksport ziarna z Ukrainy, Henryk Kowalczyk, produkcja zbóż, wojna w Ukrainie

Światu grozi głód. Trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy - podkreślił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc w tej sprawie nie została...

Michalewski wyjaśnił, że przez Gdańsk eksportowane jest m.in. zboże. Przez port przetransportowano na przykład ok. 1 mln ukraińskich płodów rolnych.

Przedstawiciel Morskiego Portu Gdańsk, odnosząc się właśnie do handlu ziarnem podkreślił, że jego globalna wartość wynosi 120 mld dolarów, z czego ta, którą realizuje Rosja i Ukraina to 30 mld dolarów. Dodał, że przed wybuchem wojny nasz wschodni sąsiad eksportował miesięcznie od 5 do 6 mln ton zbóż. Dla porównania Polska przez wszystkie porty morskie wyeksportowała w całym ubiegłym roku  ok. 8 mln ton zbóż.

Wiceprezes zwrócił uwagę, że 98 proc. ukraińskiego wywozu produktów rolnych było realizowanych drogą morską. - Dzisiaj wiemy, że Putin wycofuje się z porozumienia (zbożowego - PAP), które zawarł pod auspicjami Turcji. Musimy sobie zdawać sprawę, że eksport ukraińskiego zboża stanie ponownie - zauważył.

Zdaniem Michalewskiego, od strony żeglugowej, z punktu widzenia ryzyka armatorów, trzeba zatem szukać alternatywy dla Morza Czarnego. Dlatego zarząd portu wraz z resortem rolnictwa chcą doprowadzić do budowy w Gdańsku dużego terminalu eksportowego zboża.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu