Porcje zdrowia w szkołach. Uczniowie dostaną owoce, warzywa i mleko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2021,11:45 Aktualizacja: 31-05-2021,11:50
A A A

Po 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 mleka mają otrzymywać bezpłatnie uczniowie w nowym roku szkolnym, w ramach rządowego programu. Co najmniej część z ponad 200 mln zł z budżetów krajowego i unijnego powinna trafić do rolników.

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na wypłatę pomocy krajowej i unijnej w ramach finansowania programu dla szkół oraz wysokości stawek pomocy finansowej z tytułu realizacji działań w ramach programu w roku szkolnym 2021/2022.

rynek hurtowy w broniszach, maciej kmera, truskawki, warzywa korzeniowe

Polskich truskawek wciąż bardzo mało na rynku

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych. - Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w...

Dokument został przedłożony przez resort rolnictwa.

"Rząd przeznaczy 128,1 mln zł na realizację programów promujących zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Kolejne ponad 100 mln zł otrzymamy z Unii Europejskiej. Fundusze pozwolą na zakup i dostawę owoców oraz warzyw, a także mleka i przetworów mlecznych do placówek oświatowych. Realizowane programy będą również pomocą finansową dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, a dostarczone produkty będą stanowiły wartościowe uzupełnienie w codziennej diecie dzieci" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
 
Kwestie zdrowego odżywiania są szczególnie istotne ze względu na ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia epidemię otyłości. Eksperci z zakresu żywienia wskazują, że w profilaktyce otyłości to właśnie systematyczne spożywanie małych porcji owoców i warzyw oraz mleka może okazać się kluczowe, by uniknąć tej cywilizacyjnej choroby.

"Ważne jest, aby z właściwymi działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi dotrzeć do jak najszerszego grona dzieci i młodzieży szkolnej. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę sytuację, że uczniowie podczas pandemii COVID-19 często byli zmuszeni do ograniczenia swojej aktywności fizycznej" - brzmi dalej komunikat KPRM.

Projekt rozporządzenia określa wysokość środków finansowych oraz wysokość stawek pomocy finansowej na realizację programu dla szkół. Przewiduje, że dystrybucja produktów w placówkach oświatowych będzie odbywać się bezpłatnie.

Zgodnie z zapisami, każde dziecko otrzyma 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 porcji mleka i przetworów mlecznych w roku szkolnym 2021/2022.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj