Ponad 28 mln zł na remonty dróg dojazdowych do pól uprawnych w regionie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-03-2024,8:40 Aktualizacja: 20-03-2024,8:43
A A A

Zarząd województwa małopolskiego przyznał ponad 28 mln zł dotacji dla gmin na tegoroczne remonty dróg dojazdowych do pól uprawnych. Środki otrzyma 157 samorządów – poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Pieniądze przekazane w ramach dotacji pochodzą z należności i opłat rocznych związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych. Każda z gmin otrzyma od 30 tys. zł do 350 tys. zł. Dofinansowanie województwa małopolskiego do zakwalifikowanych zadań stanowi 50-90 proc. ich wartości.

Jak ocenił we wtorek wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, jakość dróg dojazdowych do pól ma ogromne znaczenie dla gospodarstw rolnych.

„Dobra infrastruktura ułatwi rolnikom transport potrzebnych maszyn i środków niezbędnych do uprawy roli” - wskazał.

wielkopolska, samorząd województwa, prow, pomoc

240 mln euro na realizację inwestycji na obszarach wiejskich w regionie

Wielkopolska na realizację inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 wydała 240 mln euro – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski....

Finansowane przedsięwzięcia polegają najczęściej na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni w wybranej przez lokalne władze technologii. W tym roku po raz pierwszy cztery gminy otrzymają dodatkowe pieniądze na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych, położonych na terenie minimum dwóch gmin.

Przyznane pieniądze wesprą także zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego, oprogramowania, niezbędnego do zakładania i aktualizowania operatów ewidencji gruntów oraz prowadzenia spraw ochrony gruntów rolnych.

Zarząd województwa przyznał także dofinansowanie budowy i renowacji zbiorników wodnych, służących małej retencji, których zadaniem jest ochrona, rekultywacja i poprawa jakości użytkowej gruntów rolnych. W tym roku na ten cel przeznaczono łącznie ponad 625 tys. zł. Udział finansowy samorządu województwa stanowi maksymalnie 80 proc. wartości takiego zadania.

W latach 2018-2023 przekazano na realizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych łącznie ponad 98 mln zł, co pozwoliło jednostkom samorządu terytorialnego wyremontować blisko 660 km tego typu dróg.

Poleć
Udostępnij