Pomagał wyłudzać dopłaty. Pracownik ARiMR zatrzymany przez CBA

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksander Główczewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,14:15 Aktualizacja: 17-03-2017,14:30
A A A

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Wojciecha R., pracownika podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który miał pomagać przy wyłudzaniu dopłat bezpośrednich do gruntów. Zatrzymano również współorganizatora procederu, Dawida Ś.

Piotr Kaczorek z Wydziału komunikacji Społecznej CBA powiedział, że wyłudzono prawie 2,4 mln zł. W sprawie cztery inne osoby, tzw. słupy, usłyszały zarzuty w prokuraturze. Wcześniej przeszukano ich mieszkania.

panele fotowoltaiczne, wyłudzenia vat, podatek vat, cbśp, policja, lublin

Wyłudzali miliony na fikcyjnym obrocie panelami fotowoltaicznymi

Policjanci CBŚP z Lublina przy współpracy tamtejszego Urzędu Kontroli Skarbowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzeniami podatku VAT na wielką skalę. Zatrzymano trzynaście osób, zabezpieczono broń oraz panele...

Przeszukania przeprowadzono również w pracy i mieszkaniach pracownika jednego z podkarpackich powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz trojga pracowników podkarpackiego ARiMR.

- Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów - zaznaczył Kaczorek. Poinformował, że wobec dwóch zatrzymanych i czterech osób, którym zarzucono, że były "słupami" w tych działaniach, prokuratura nie występowała o areszt, tylko zastosowała inne, wolnościowe środki zapobiegawcze.

Niezgodne z prawem działania miały polegać na wyszukiwaniu działek, do których nie pobierano wcześniej unijnych dopłat do gruntów - płatności bezpośrednich, które wypłaca ARiMR.

Zatrzymani przedstawili nierzetelne oświadczenia potwierdzające prawa do gruntów oraz ich rolnicze użytkowanie dotyczące działek położonych na terenie poligonu wojskowego. Następnie podstawiali znajomych lub członków rodziny jako "słupy" - i to na ich konta przelewano dopłaty.

zazielenianie, płatności bezpośrednie, jednolita płatność obszarowa, dopłaty bezpośrednie, dopłaty dla rolników

Można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2017 rok

Od 15 marca biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują od rolników wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich na 2017 r. W tym roku o pieniądze ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników. W tym roku, tak...

- Prawie 1 mln zł (965 tys. zł) zostało przelane na wskazane przez wnioskodawców konta, a w wyniku działań CBA zablokowano przelewy na kolejne ok. 1,4 mln zł. - podał Kaczorek.

Biuro podejrzewa, że cały proceder nie byłby możliwy bez udziału osób mających dostęp do szczegółowych informacji o gruntach i warunkach dopłat. Stąd przeszukania u innych osób pracujących w ARiMR oraz w geodezji.

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, która prowadzi postępowanie, powierzyła je rzeszowskiej delegaturze CBA. Biuro nie wyklucza sprawdzenia podobnych operacji w całym kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement