Polska żywność jest bezpieczna. Minister gwarantuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jakub Stasiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2019,8:05 Aktualizacja: 06-03-2019,8:12
A A A

- Staliśmy się jednym z największych na świecie producentów drobiu. Eksportujemy ponad połowę produkcji mięsa drobiowego oraz 30-40 proc. mleka oraz jego przetworów - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Polska żywność ze względu na jakość i cenę od lat jest chętnie kupowana przez Czechów. Jednak kraj ten od dawna usiłuje zwiększyć własną produkcję rolną - wyjaśnia w rozmowie z "Gazeta Polską".

salmonnella w wołowinie, miroslav toman, Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk, jakość żywności

Każdy pretekst jest dobry, by nas oskarżyć, że mamy paskudną żywność

- Mamy świetne rolnictwo, więc każdy pretekst jest dobry, by nas oskarżyć, że mamy paskudną żywność. To jest nakręcane, bo przegrywają konkurencję z nami - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do informacji o kontrolach...

Polityk dodaje, że być może właśnie dlatego próbuje nas wypchnąć z rynku. - W końcu właścicielem jednego z największych koncernów przetwórczych w Czechach jest premier tego kraju - zaznacza.

Szef resortu pytany, czy ma pewność, że żywność produkowana w Polsce jest "bezpieczna" i wysokiej jakości odpowiada, że należy rozdzielić jakość żywności i jej "bezpieczeństwo".

Jego zdaniem jakość to te parametry żywności, za które konsument płaci drożej, a czasami chęć dodatkowego zysku powoduje, że niektórzy producenci stosują różne zamienniki, polepszacze, "różne +E+ ileś".

Ardanowski pytany był również o zapowiadane przez Czechów wzmożone kontrole polskiego mięsa oraz możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu importu. Jak podkreślił, "Polska żywność, ze względu na jakość i cenę, od lat jest chętnie kupowana przez Czechów".

Podkreśla jednocześnie, że Czechy od lat próbują zwiększyć własną produkcje rolną, co może skutkować próbą "wypchnięcia" nas z rynku. - Staram się udzielać wywiadów czeskim mediom, tłumaczyć, że polska żywność jest bezpieczna, ale jak widać niewiele mogę w tej materii zdziałać - dodał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu