Polska nieco mniej konkurencyjna. Spadliśmy w ważnym rankingu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2017,9:30 Aktualizacja: 28-09-2017,9:46
A A A

Polska znalazła się na 39. miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) - poinformowali przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Zgodnie z danymi "Globalnego raportu konkurencyjności" Polska spadła o trzy pozycje względem zeszłego roku, mimo wzrostu tzw. scoringu, czyli oceny punktowej. - Oznacza to, że inni biegli szybciej - ocenił dr Piotr Boguszewski z NBP, który koordynuje badanie WEF dla Polski.

agencje płatnicze, arimr, grupa wyszehradzka, rzeszów, prow 2014-2020, wdrażanie prow

PROW ma poprawić konkurencyjność rolnictwa. Polska ma propozycje

Konferencja agencji płatniczych, zajmujących się obsługą m.in. europejskich funduszy na rozwój obszarów wiejskich, z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Rumunii, Bułgarii i Słowenii rozpocznie się w poniedziałek wieczorem w...

Zastrzegł, że obecne dane trudno porównywać z zeszłorocznymi, zmieniła się bowiem metodologia badań, np. włączono do nich mikrofirmy, które w Polsce wskazują na większą liczbę problemów niż firmy duże i średnie.

Ekspert wyjaśnił, że oceny najmniejszych firm obniżyły pozycję Polski. - Gdyby uznać, że wpływ zmian metodyki jest istotny, to właściwie nie powinno się mówić o spadku o trzy pozycje, tylko o 39. miejscu - powiedział.

Wśród najsilniejszych barier dla konkurencyjności polskiej gospodarki po raz kolejny wskazano na przepisy podatkowe (złożoność systemu), ale także na nadmierny fiskalizm, bariery prawa pracy, niestabilność polityki gospodarczej.

Pierwsze miejsce w najnowszym rankingu zajęła Szwajcaria, drugie Stany Zjednoczone, a trzecie Singapur. "Globalny raport konkurencyjności" zawiera wyniki badań dotyczące konkurencyjności, które prowadzi corocznie Word Economic Forum. Według NBP ranking konkurencyjności krajów ma kluczowe znacznie m.in. dla zagranicznych inwestorów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu