Polska Grupa Spożywcza zaczyna funkcjonować. Rolnicy mają wiele zyskać

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2022,13:40 Aktualizacja: 28-04-2022,13:45
A A A

Powstała Polska Grupa Spożywcza i zaczyna funkcjonować - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Wyraził nadzieję, że po kilku miesiącach jej działania wszyscy, szczególnie rolnicy, zobaczą prawdziwe efekty i wielkie pozytywy.

Szef resortu poinformował na konferencji prasowej o utworzeniu Polskiej Grupy Spożywczej (PGS) mającej być podmiotem, który będzie odgrywać istotną rolę w bezpieczeństwie żywności. - Dzisiaj, można powiedzieć, moment historyczny. (...) Powstała Grupa Spożywcza i zaczyna funkcjonować - powiedział.

Jacek Sasin, Henryk Kowalczyk, Krajowa Grupa Spożywcza, holding spożywczy

Państwowy sektor spożywczy w jednym silnym podmiocie

Podpisana została umowa o przekazaniu przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora rolno-spożywczego, która pozwala sfinalizować proces tworzenia Krajowej Grupy Spożywczej - powiedział Jacek Sasin, wicepremier...

Polityk wskazał, że w dzisiejszych czasach, kiedy bardzo często mówi się o bezpieczeństwie żywności w związku z wojną na Ukrainie, (...) powstanie tego podmiotu spowoduje, że będziemy się czuli znacznie bezpieczniej, jeżeli chodzi o żywność.

- Ale też niezwykle ważną rolą Polskiej Grupy Spożywczej, holdingu spożywczego, jak to było wcześniej nazywane, to jest przede wszystkim rola, która będzie pozwalała na godne sprzedawanie produktów rolnych przez rolników. To jest rola, którą Grupa Spożywcza będzie wykonywać w łamaniu zmów cenowych - podkreślił Kowalczyk.

Według ministra PGS będzie silnym kręgosłupem, który będzie obrastał w kolejne podmioty. - To jest wielka rola dla tego podmiotu, aby stabilizować handel rolny, cywilizować kontakty rolników z przetwórcami. Mam nadzieję, że po kilku miesiącach działaniach (...) wszyscy, a w szczególności rolnicy, zobaczą prawdziwe efekty i wielkie pozytywy - podsumował.

W ubiegłym tygodniu rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie Krajowej Spółki Cukrowej Krajowej Grupy Spożywczej. Zaznaczono, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

"Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej" - wskazano wówczas w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu