Polska ewenementem na świecie pod względem stanu przyrody

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2017,8:45 Aktualizacja: 01-08-2017,9:04
A A A

Polska jest ewenementem nie tylko w skali Europy, ale i świata pod względem stanu środowiska przyrodniczego - ocenił Jan Szyszko, minister środowiska w referacie odczytanym w  Zwierzyńcu na Lubelszczyźnie.

Referat został odczytany przez Sławomira Mazurka, wiceministra środowiska podczas konferencji pt. "Człowiek i Przyroda-Roztocze". Szyszko, choć zapowiedział swoją obecność nie mógł przybyć.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, trybunał sprawiedliwości ue

Szyszko dziękuje za zainteresowanie puszczą. Szykuje odpowiedź dla Brukseli

Ministerstwo Środowiska do 4 sierpnia będzie miało gotowy wniosek do przesłania Komisji Europejskiej w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej - zapowiedział w poniedziałek Jan Szyszko, szef resortu. Dodał, że "działamy zgodnie z prawem Unii...

"To dzięki tym, którzy użytkowali żywe zasoby przyrodnicze, a więc polskiemu rolnikowi, leśnikowi, myśliwemu oraz wyśmienitej kadrze naukowej z zakresu ekologii teoretycznej i stosowanej, użytkowano tak polskie zasoby przyrodnicze, że zachowano je w idealnym stanie. Polska posiada pełną gamę rodzimych, dziko żyjących gatunków w tej strefie geograficznej" - napisał szef resortu.

Polityk ocenił, że po ponad 10 latach w UE, w której "zgodnie z oficjalnymi hasłami priorytetem jest zrównoważony rozwój", w obszarze przyrody doprowadzono w Polsce do "niszczenia polskiego potencjału, w tym zasobów bioróżnorodności".

"Zamiast kształcenia w kierunku zrozumienia istoty zrównoważonego rozwoju i zasad funkcjonowania przyrody, zmieniono tak mentalność znacznej części społeczeństwa, że zakaz wycinania drzew, zakaz zabijania zwierząt, zaczął urastać do rangi najwyższej i praktycznie jedynej formy ochrony przyrody. Polskie rolnictwo i polskie łowiectwo zaczęło być traktowane wręcz jako główne zagrożenie przyrody ożywionej" - uważa Szyszko.

puszcza białowieska, wycinka puszczy białowieskiej, jan szyszko, ministerstwo środowiska, trybunał sprawiedliwości ue

Polska pozwana do Trybunału UE za wycinkę Puszczy Białowieskiej

KE zdecydowała o skierowaniu przeciw Polsce sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze zwiększoną wycinką w Puszczy Białowieskiej. Bruksela chce, by nakazał natychmiastowe zatrzymanie wycinki. Resort środowiska zamierza bronić swoich...

Jako przykłady niewłaściwej troski o przyrodę podał protesty dotyczące doliny Rospudy i Puszczy Białowieskiej.

"W przypadku Rospudy, w celu ochrony siedlisk i gatunków, zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa, prowadząc ją przez tereny rolnicze zamiast leśne. Zmieniono w ten sposób krajobraz polno-leśny, historyczny układ pól, łąk i lasów. Zmniejszono liczbę miejsc pracy i doprowadzono do zaniku występowania wielu cennych, dziko występujących gatunków" - zaznaczył Szyszko.

"W przypadku Puszczy Białowieskiej w celu ochrony środowiska i gatunków zaprzestano użytkowania sadzonych w przeszłości drzewostanów, wywołując tym samym w nich masowe pojawienie się rożnych chorób. Na ogromnej powierzchni zamarły drzewostany, a w ślad za tym zaczęły zmieniać się siedliska i gatunki będące obiektem ochrony. Równocześnie z zanikiem cennej bioróżnorodności zniknęły miejsca pracy, a miejscowa ludność zamiast palić tradycyjnie drewnem jest zmuszona do zakupu wysokoemisyjnego taniego węgla z importu" - stwierdził minister.

"Takim zjawiskom należy przeciwdziałać, a jedyną szansą jest edukacja w zakresie ekologii integralnej, pozwalającej na rozumienie przyrody i roli jaką człowiek powinien pełnić w stosunku do niej" - podsumował Szyszko.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement