Politycy obiecują rolnikom złote góry. Wybory coraz bliżej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-07-2018,16:40 Aktualizacja: 24-07-2018,22:25
A A A

Dużymi krokami zbliżają się jesienne wybory samorządowe. Partie sypią pomysłami, a rolnictwo i wieś to zawsze w takim przypadku gorący temat, tym bardziej, że rząd ogłosił właśnie plan dla wsi.  

W przygotowanych programach propozycje dla gospodarzy i mieszkańców wsi wprost formułują jedynie PO z Nowoczesną i PSL. W przypadku SLD można je znaleźć w ogólnym programie partii, Kukiz’15 ma Obywatelski Program Rolny, a PiS wspomniany plan dla wsi - wylicza "Puls Biznesu".

plan dla wsi, zwrot za paliwo rolnicze, holding rolno-spożywczy, jan krzysztof ardanowski, mateusz morawiecki

Plan dla wsi będzie wdrażany tuż po wakacjach (wywiad)

Plan dla wsi to nowe otwarcie polityki rolnej, będzie on wdrażany tuż po wakacjach - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Panie ministrze, od czego zacznie się realizacja planu dla wsi, który rząd...

W co najmniej jednej kwestii sporów politycznych nie widać bowiem wszędzie pojawia się temat promocji lokalnej żywności i wspierania jej bezpośredniej sprzedaży przez rolników.

Ci podnoszą jednak jeszcze istotną kwestię. Ich zdaniem potrzebna jest strategia rozwoju sektora, w której będzie jasno i na lata powiedziane, czym Polska ma być: producentem żywności na masową skalę, a więc np. eksportującym na potęgę do Azji, czy wytwórcą lokalnych, regionalnych, ekologicznych wyrobów.

Poza promocją żywności w wielu programach powtarza się też kwestia większych pieniędzy dla rolników, głównie w postaci wyższych dopłat i stabilizacji na rynkach.

Sami gospodarze poproszeni o wymienienie kilku najważniejszych rzeczy, w większości wskazują na inne kwestie. Jeśli inwestycje, to w infrastrukturę portową (terminale), z których mogłyby wypływać płody rolne, czy chłodnie do ich przechowywania. Politycy częściej mówią natomiast o inwestycjach w wiejskie drogi, kanalizację itp.

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL

PSL krytycznie o nowym ministrze rolnictwa Janie Krzysztofie Ardanowskim

- PSL jest jedynym ugrupowaniem, które od lat konsekwentnie wspiera polską wieś i polskie rolnictwo - oświadczył w czwartek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem, potrzebna jest szybka interwencja rządu, aby rozwiązać problemy...

Wieś inwestuje i się zmienia, ale jej problemy od lat pozostają takie same. Średni dochód rozporządzalny przypadający na gospodarstwo oscyluje w ostatnich latach wokół 4,5-5 tys. zł miesięcznie.

Ze statystyk zgromadzonych w rocznikach wynika też, że rolnicy od kilku lat inwestują w budynki już ponad 2 mld zł rocznie, maleją jednak inwestycje w maszyny i urządzenia - donosi "Puls Biznesu".  

Autorzy opracowania Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi" podkreślają, że inwestycje w rolnictwie są niewystarczające i nierówne. W przeliczeniu na jednego pracującego w Zachodniopomorskiem są 2,5 razy wyższe niż średnio w kraju i prawie 8 razy wyższe niż w Podkarpackiem.
 

źródło: "Puls Biznesu"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement