Policja na polu. Rolnik będzie ukarany za oprysk pszenicy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2020,13:15 Aktualizacja: 26-05-2020,13:25
A A A

Po sygnale otrzymanym od mieszkańców policjanci interweniowali wobec rolnika, który przed południem dokonywał oprysków w gminie Głusk (woj. lubelskie).

Z relacji proszących o interwencję mieszkańców wynikało, że mężczyzna za dnia prowadzi na polu opryski, które mogą zagrażać przyrodzie. Wysłany na miejsce patrol zastał na polu mieszkańca Lublina, który rzeczywiście wykonywał tę czynność na polu pszenicy.

pszczelarstwo, owady zapylające, jan krzysztof ardanowski, zabiegi agrotechniczne

Rolnicy i pszczelarze powinni ściślej współpracować

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że rolnicy i pszczelarze powinni ze sobą współpracować, by nie szkodzić pszczołom przez nieodpowiednie stosowanie środków ochrony roślin. - Rola pszczół i owadów zapylających w...

"W rozmowie z nim funkcjonariusze ustalili, że 57-latek dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym. Na pytanie o zasadność robienia oprysków o tej porze dnia, oświadczył, że chciał zdążyć przed wietrzną pogodą zapowiadaną na popołudnie. Dodatkowo przyznał, że opryskiwacz nie posiada atestu, a on przeszkolenia" - relacjonuje Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Mundurowi sporządzili notatkę z interwencji, która nadała bieg sprawie. Od wyników postępowania będzie zależało, czy (i jak) gospodarz zostanie ukarany.

"Warto pamiętać, że kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin)" - wskazuje lubelska KMP.

gospodarstwa pasieczne,apiterapia, Józef Zysk, pszczelarstwo

Nowy trend w pszczelarstwie. Oddychanie powietrzem z ula

W apiterapii, czyli w leczeniu produktami pszczelimi, pojawił się nowy trend - oddychanie powietrzem z ula. W Polsce są już gospodarstwa pasieczne, gdzie można się poddać takiemu zabiegowi. Oddychanie powietrzem z ula jest możliwe w specjalnych...

I powtarza apele pszczelarzy, aby opryski wykonywać wieczorami, gdy pszczoły kończą loty i wracają na noc do ula.

W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać zasad:

  • nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół
  • przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin
  • dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół
  • stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek
  • dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające

    Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu