Polacy zostawiają miliardy na targowiskach i bazarach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2018,14:55 Aktualizacja: 20-08-2018,15:07
A A A

Z najnowszych badań wynika, że rodzime targowiska i bazary - mimo że wyglądają inaczej niż kilkanaście lat temu - wciąż regularnie odwiedza około 15 procent konsumentów.

- Dzięki temu firmy zajmujące się detalicznym handlem straganowym - a jest ich ponad 122 tysiące - są w dobrej sytuacji finansowej - mówi Alina Stahl z Biura Informacji Kredytowej w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

policja, przestępstwo, podkarpackie, korupcja, gmina Żołynia

Wyłudzili dotację na budowę gminnego targowiska

7 osób usłyszało zarzuty związane z nieprawidłowościami przy budowie targowiska gminnego w Żołyni (woj. podkarpackie). Wśród podejrzanych są urzędnicy gminy oraz przedstawiciele głównego wykonawcy. Śledztwo w sprawie wyłudzenia...

Z badań przeprowadzonych w warszawskiej SGGW wynika, że udział handlu targowiskowego w detalicznym obrocie artykułami szybkozbywalnymi wynosi 5-7 procent i dotyczy przede wszystkim produktów żywnościowych. Ostrożnie licząc, Polacy zostawiają na targowiskach około 20 miliardów złotych rocznie.

- Polski konsument szuka świeżych produktów dobrej jakości to targowiska i bazary wygrywają nawet konkurencję z małymi sklepami. Bazary i targowiska mają bardzo niskie koszty więc mogą sobie pozwolić na niższe ceny i chyba nikt nie ma tak krótkiego łańcuch dostaw a w związku z tym zapewnić świeżości jak sprzedaż straganowa - uważa Andrzej Faliński ekspert do spraw handlu detalicznego.

Warto przypomnieć, że bazarów i targowisk nie dotyczy ograniczenie handlu w niedziele, ale zdaniem eksperta te przepisy i tak niewiele zmieniły w ich funkcjonowaniu. Patrząc w przyszłość tych obiektów w Polsce jest tylko jedna rzecz, która może martwić - płaci się tam gotówką, a konsumenci coraz bardziej przyzwyczajeni są do płatności kartami.  

Bazary i targowiska stanowią ponad 5 procent detalicznego rynku żywności, wartego obecnie około 290 miliardów złotych.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj