Polacy nie wierzą, że żywność będzie tańsza w sklepach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2023,12:30 Aktualizacja: 16-01-2023,12:35
A A A

Ponad 63 proc. Polaków nie wierzy, że w tym roku spadną ceny żywności w sklepach. Przeszło 36 proc. ankietowanych nie uważa, aby możliwy był spadek cen kiedykolwiek - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research.

Według Krzysztofa Łuczaka, eksperta rynku retailowego dość praktycznie i na chłodno oceniamy sytuację na rynku. - Mimo że inflacja spada już drugi miesiąc z rzędu, nie przekłada się na obniżkę cen w sklepach, bo jest to jedynie spadek dynamiki wzrostu stawek, czyli żywność w sklepach będzie drożała wolniej - wyjaśnił.

ceny żywności, zboża, mięso, mleko, AgroNawigator PKO BP

Eksperci o cenach żywności. Co potanieje, co podrożeje?

Żywność w 2023 r. powinna tanieć - wynika z AgroNawigatora PKO BP. Z prognoz ekonomistów banku wynika, że powinny potanieć zboża czy wołowina, ale za to ceny owoców i warzyw mogą wzrosnąć. "Uwzględniając uwarunkowania...

Konsumenci coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że ceny w sklepach nie są zależne tylko od woli sprzedawców, ale od szeregu innych czynników, a te niestety nie są obecnie zbyt sprzyjające. - Brak wiary Polaków w obniżki cen w sklepach może też być spowodowany tym, że zdążyliśmy się już po prostu przyzwyczaić. To oczywiście nie jest tożsame z tym, że rodacy to akceptują, ale z pewnością starają się z tym godnie mierzyć na co dzień - ocenił Łuczak.

Z badania wynika, że brak wiary w spadek cen w tym roku częściej deklarowali mężczyźni niż kobiety (28,1 proc. względem 25,3 proc.). Najczęściej były to osoby w wieku 18-22 lat (27,7 proc.), z województwa świętokrzyskiego (45,5 proc.).

Sceptycyzm co do jakiegokolwiek spadku cen żywności częściej wyrażały natomiast kobiety niż mężczyźni (41,5 proc. względem 31,5 proc.). Taki pogląd miały szczególnie osoby w wieku 36-55 lat (39,3 proc.), z województwa warmińsko-mazurskiego (55 proc.), mieszkające na wsi lub w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców (39,6 proc.).
 

Poleć
Udostępnij