Polacy coraz chętniej kupują produkty firm rodzinnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2016,13:50 Aktualizacja: 17-10-2016,17:26
A A A

Coraz więcej z nas jest gotowych zapłacić więcej za produkty firm rodzinnych, niż za ich odpowiedniki wytworzone przez inne przedsiębiorstwa - wynika z raportu Fundacji Firmy Rodzinne, który zaprezentowano w poniedziałek na konferencji w NBP.

W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Firmy Rodzinne w sierpniu 2016 r. taką deklarację złożyło 43 proc. badanych, czyli o ponad 7 pkt. proc. więcej niż w 2015 roku i o 30 pkt. proc. więcej niż dwa lata temu - głosi raport.

psl, pomoc dla rodzinnych firm, firmy rodzinne, władysław kosiniak-kamysz

PSL chce ułatwić prowadzenie firm rodzinnych

PSL przygotowało pakiet rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie małych i średnich firm rodzinnych - poinformował w środę Władysław Kosiniak-Kamysz, szef partii. Ludowcy chcą np. ograniczenia liczby kontroli i zerowego ZUS na start. -...
"Jednak nie wszyscy z nich mogą dokonywać świadomie takich zakupów, gdyż grupa osób, które widziały kiedykolwiek oznaczenia wskazujące na rodzinny charakter firmy, jest wyraźnie mniejsza od grona chętnych do wyższej zapłaty - to 33,8 proc. respondentów. Pozytywny jest fakt, że ta luka szybko się zamyka (w 2015 r. oznaczenia widziało 21 proc. Polaków, a w 2014 - ledwie 9 proc.)" - napisano w komunikacie z raportu.

Ponadto, jak podano, 42,6 proc. badanych wskazuje, że uczciwość to trzecia najważniejsza cecha tej grupy przedsiębiorców.

Zdaniem ankietowanych również firma powinna po odejściu założycieli pozostać w rodzinie - 60 proc. ankietowanych uważało, że córka lub syn założycieli to najlepszy wybór, jeśli chodzi o przyszłe kierownictwo firmy. Z raportu wynika, że 43-proc. Polaków zaufanie do firmy rośnie wraz ze świadomością, że jest ona prowadzona przez kolejne pokolenie rodziny.

Prezydent za wsparciem dla rodzinnych gospodarstw rolnych

Na potrzebę wspierania rodzinnych gospodarstw rolnych oraz konieczność ochrony polskiej ziemi zwrócił w niedzielę uwagę prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich prezydent podziękował rolnikom za ich pracę...
Jak poinformowano, dla blisko 16 proc. aktywnych zawodowo respondentów firma rodzinna to wymarzony przyszły pracodawca, a dla prawie 13 proc. osób założenie własnej firmy rodzinnej to optymalny scenariusz na najbliższe lata.

Praca w firmie rodzinnej jest też dla osób, które uczestniczyły w badaniu, trzecim wyborem, jeśli chodzi o rozwój kariery. Prawie co szósty Polak (15,7 proc.) chciałby podjąć następną pracę właśnie w przedsiębiorstwie rodzinnym.

Nieznacznie więcej (15,8 proc.) najchętniej założyłoby własną firmę albo poszło do pracy w firmie państwowej (16 proc.). Z kolei, 12,8 proc. z chęcią założyłoby własną firmę rodzinną. Uczestnictwo w rodzinnym biznesie - w roli pracownika najemnego czy właściciela jest o wiele atrakcyjniejsze od pracy w urzędzie publicznym (7,7 proc.) lub korporacji (4,5 proc.).

"Komunikowanie rodzinności firmy jest bardzo wyraźną deklaracją przedsiębiorcy" - mówi, cytowany w komunikacie, Dariusz Bednarski z Grant Thornton. Jego zdaniem oznacza to, że firma nie zniknie wraz z odejściem pierwszego pokolenia właścicieli i działa w oparciu o wartości, a nie dla zysku za wszelką cenę. Podkreśla też, że swoim nazwiskiem rodzina gwarantuje jakość produktów.

Poleć
Udostępnij