Pogoda poprawi się tylko na chwilę, później deszcz ze śniegiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2018,14:30 Aktualizacja: 24-10-2018,15:13
A A A

We wtorek i w nocy z wtorku na środę Polska była w zasięgu głębokiego, aktywnego niżu, który przewędrował znad Skandynawii przez Bałtyk nad Łotwę. Przyniósł on silny, porywisty wiatr i intensywne opady deszczu.

Na wybrzeżu porywy dochodziły do 100 km/h, w głębi lądu do 85 km/h, wysoko w Sudetach osiągały prawie 190 km/h.

Miejscami na północy i w rejonach podgórskich spadło około 40 mm deszczu w ciągu 24 godzin (40 litrów w ciągu doby).

susza, deszcz, załamanie pogody, pogoda, opady deszczu

Uwaga, silny wiatr i obfite opady deszczu w całym kraju

Wtorek przynosi wyraźne pogorszenie pogody - wiatr i opady deszczu, a także zdecydowane ochłodzenie w porównaniu z pogodą, która towarzyszyła nam przez ostatnie tygodnie. W związku z przemieszczającym się nad Bałtykiem układem niżowym...
Z północnego zachodu napłynęło zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Miejscami, głównie na wschodzie kraju zaobserwowano opady krupy śnieżnej, a w górach zaczął padać śnieg. W środę rano na Kasprowym Wierchu leżało 15 cm śniegu. W nocy wystąpiły także lokalne burze.

Niż powoli odsuwa się na wschód, nad Rosję. Jeszcze w środę w całym kraju wiatr będzie silny i porywisty: na wschodzie w porywach do 85 km/h, na zachodzie do 70 km/h, w rejonie Zatoki Gdańskiej do 90 km/h, a w Karpatach do 130 km/h. Po południu wiatr osłabnie, mniejsze będą też opady deszczu. W górach będzie padał śnieg.

Od wietrznej i deszczowej pogody nie odpoczniemy jednak na długo. W czwartek ponownie znajdziemy się w strefie oddziaływania niżu znad Bałtyku, a przez obszar kraju będą wędrowały kolejne fronty: w nocy ze środy na czwartek od zachodu wkroczy front ciepły, w dzień od północy nasunie się front chłodny.

Ubezpiecz uprawy przed przymrozkami, deszczem i gradem

W ubiegłym roku rolnicy zgłosili 9 tysięcy szkód, a firmy ubezpieczeniowe wypłaciły ponad 90 milionów zł odszkodowań. To liczby, które robią wrażenie. Jak będzie teraz?   Od kwietnia do sierpnia nie brakuje dni, w...
Ponownie wzrośnie prędkość wiatru, prognozowane są porywy wiatru: do 85 km/h na zachodzie wybrzeża, do 70 km/h w głębi kraju. Na południowym wschodzie spodziewane są większe opady deszczu, do 15 mm w ciągu 12 godzin.

W piątek spokojniejsza pogoda, ale nadal kształtowana przez niże. Miejscami wystąpią słabe opady deszczu, jedynie na wybrzeżu mogą być umiarkowane, tam też silniejszy wiatr, w porywach do 60 km/h. Według prognoz termometry w czwartek i piątek pokażą maksymalnie od 7°C, 9°C na wschodzie do 11°C, 13°C na zachodzie kraju.

Weekend z przewagą chmur. Okresami opady deszczu, w niedzielę na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Chłodniej: w sobotę od 8°C  do 10°C, w niedzielę zaledwie od 5°C do 9°C.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement