Płot graniczny ochroni nas przed dzikami z Białorusi?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2016,10:05 Aktualizacja: 22-11-2016,11:03
A A A

Wraca temat budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią, które miałoby nas ochronić przed przemieszczaniem się na teren Polski dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń. Losy tak wielkiej inwestycji zależą jednak ewentualnego od unijnego wsparcia.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF i stratami, jakie z tego tytułu ponoszą rodzimi hodowcy trzody chlewnej, temat budowy granicznego ogrodzenia pojawia się regularnie podczas różnych spotkań i narad. Jak już pisaliśmy, sprawa była omawiana na ostatnim posiedzeniu Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego i znalazła się na liście postulatów przekazanych władzom.

asf, kolejne przypadki u dzików

ASF – cztery kolejne przypadki u martwych dzików

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia czterech nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.   Dwa przypadki (125. i 126.) odnotowano w woj. podlaskim, a dwa...

Problem był już analizowany w Wydziale Infrastruktury i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Iwona Gilewicz, zastępca dyrektora wydziału przypomniała w piśmie adresowanym do miejscowej izby rolniczej, że w sierpniu media donosiły o zasiekach, jakie Rosja stawia na granicy z Polską (obwód kaliningradzki).

Nastąpiło to jednak po decyzji władz naszego kraju o zawieszeniu tzw. małego ruchu granicznego. W związku z tym rosyjskiej inicjatywy tej nie należy wiązać z zagrożeniem ASF z polskiej strony.

Urzędnicy wojewody przeprowadzili ponadto konsultacje z wojewódzkim lekarzem weterynarii, który uznał podobno, że realne zagrożenie ASF występuje tylko na granicy z Białorusią. Przypomniał, że inicjatywa odgrodzenia się trwałym płotem wschodniego sąsiada była już jakiś czas temu analizowana i została zawieszona.

Już w 2013 r. nasze służby weterynaryjne wysłały list do Brukseli z pytaniem o możliwość wsparcia z unijnego budżetu walki z ASF. Chodziło m.in. o pomoc w sfinansowaniu rozłożenia siatki wzdłuż granicy z Białorusią o długości 420 km, chroniącej nas i przy okazji Unię Europejską przed przemieszczaniem się chorych dzików.
asf, trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca

ASF. Mali hodowcy utrudniają walkę z pomorem

123 przypadki ASF u dzików do tej pory wykryto w Polsce. Na Warmii i Mazurach strefa ochronna objęła już gminy Prostki i Kalinowo w powiecie ełckim - informuje TVP 1. Skoro liczba przypadków u dzików jest większa niż ognisk u...

Komisja Europejska była wówczas sceptyczna do tej inwestycji i odpowiedziała, że trzeba sprawdzić, czy w ogóle jest ona wykonalna. W Polsce wizja budowy płotu ciągle jest jednak żywa. "W ostatnim czasie główny lekarz weterynarii skierował stosowny projekt do międzyresortowych uzgodnień, w tym także do Straży Granicznej" - napisała Gilewicz do rolniczego samorządu.

Dodała, że ogrodzenie spełniające niezbędne wymogi na pewno byłoby bardzo kosztowne, więc podjęto działania, by uzyskać dofinansowanie z unijnej kasy. "Na obecnym etapie można stwierdzić, że bez dofinansowania tego przedsięwzięcia z UE, prace stoją pod znakiem zapytania" - podsumowała urzędniczka.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu