PiS chce rezolucji Sejmu w sprawie producentów mleka. Dramat na rynku!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2015,11:35 Aktualizacja: 23-09-2015,13:37
A A A

Posłowie PiS chcą, by Sejm przyjął rezolucję wzywającą rząd do podjęcia pilnych działań wspierających producentów mleka. Zdaniem polityków te gospodarstwa najbardziej dotknęła susza i rosyjskie embargo.

"Na rynku mleka panuje trudna sytuacja oraz występują takie problemy jak: obniżenie cen skupu o 25 proc. w relacji rocznej, dalsze negatywne oddziaływanie embarga na polskie produkty mleczarskie na rynku rosyjskim, brak rekompensat za straty z tytułu suszy, destabilizacja na rynku mleka w Polsce w wyniku importu mleka surowego oraz konieczność zapłacenia kolejnych kar za przekroczenie kwot mlecznych w wysokości 160 mln euro przez 63,5 tys. gospodarstw" - brzmi fragment projektu rezolucji.

Polska Izba Mleka, Mlekpol, Mlekovita

Polska Izba Mleka: mleczarnie zbyt wolno konsolidują się

Polskie mleczarnie, mimo postępu, jaki dokonał się w ostatnich 12 latach wciąż należą do najmniejszych w Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiej Izby Mleka. W roku 2013/14 liczba podmiotów skupujących wzrosła z 284 do 342, bowiem...

W dokumencie napisano także, że zapowiedziana przez rząd pomoc z powodu suszy oraz propozycje wsparcia przez Komisje Europejską są niewystarczające.

Autorzy rezolucji proponują, aby Sejm zwrócił się do rządu, by ten pilnie wystąpił do KE o zmianę rozporządzenia wykonawczego komisji. Miałoby to umożliwić wprowadzenie 3-letniego okresu zawieszenia w pobieraniu opłat z tytułu kar za przekroczenie kwot mlecznych oraz sfinansowanie tych opłat z budżetu państwa.

Posłowie mieliby też wezwać rząd do ograniczenia skali importu mleka surowego do Polski oraz do "wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych ze strony sieci handlowych, zagrażających stabilności na rynku mleka".

Według autorów rezolucji, Sejm miałby również zobowiązać rząd do wsparcia dla sektora produkcji mleka ze środków zaproponowanych przez Komisję Europejską w kwocie 420 mln euro "z tytułu zagrożeń na rynku mleka i wieprzowiny".

Posłowie PiS poinformowali, że będą wnioskowali, aby punkt dotyczący rezolucji znalazł się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Komisja Europejska poinformowała na początku września, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Z puli tej Polska otrzyma bezpośrednio 28,9 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement