Pieniędzy wystarczy dla wszystkich. Nawet kosztem nowelizacji budżetu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2018,14:15 Aktualizacja: 01-08-2018,14:22
A A A

- Jak będzie trzeba, znowelizujemy budżet, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas ważna - zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc., dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich w tym roku poszkodowanych przez suszę lub powódź. Na jego realizację rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara zniszczonych upraw.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Rząd przyjął program pomocy dla poszkodowanych przez suszę

Rada Ministrów przyjęła we wtorek program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich poszkodowanych przez suszę lub powódź. Na jego realizację rząd przeznaczył z budżetu państwa 799,5 mln zł, w tym 697 mln zł na dopłaty do hektara...

- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód - powiedział szef rządu. Zaapelował do wszystkich gmin, by uczciwie i sprawnie szacowały szkody powstałe w uprawach rolnych. Wskazał, że w woj. kujawsko-pomorskim na 144 gmin tylko dwie przekazały wojewodzie informacje dotyczące szacowanych szkód.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapowiedział z kolei, że rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara. - Dla tych rolników, którzy mają największe straty - powyżej 70 procent - a to są straty, które grożą bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi dla przetrwania gospodarstwa, będziemy stosowali pomoc w wysokości tysiąca złotych do hektara - poinformował minister.

Dla gospodarzy, którzy mają straty mniejsze, ale przekraczające 30 procent, również będzie zastosowana pomoc do każdego hektara. - By poznać konkretną stawkę, musimy wiedzieć, jaki jest precyzyjny stan tych strat i wtedy będzie dodatkowe uzupełnienie rozporządzenia, które tę kwotę wskaże - powiedział szef resortu rolnictwa.  

[WIDEO] Premier Mateusz Morawiecki o rządowym wsparciu dla rolników


susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Ardanowski: niektóre gminy nie chciały szacować strat

Kończy się szacowanie strat; dokonała tego zdecydowana większość gmin w porozumieniu z wojewodami - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Doszło do pewnej obstrukcji ze strony części samorządowców niechętnych PiS -...

Zaznaczył jednocześnie, że Unia Europejska dość precyzyjnie określa, że z pełnej pomocy publicznej mogą korzystać ci, którzy są ubezpieczeni.

Premier podkreślił ponadto, że rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy jest fundamentem gospodarki. - Nie wyobrażam sobie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego - powiedział.

- Rolnictwo coraz bardziej łączy się z innowacyjnością i innowacjami. Chcemy być nowocześni, żeby wieś polska kojarzyła się (...) z ogromnym sukcesem, bo to w końcu polska wieś żywi nas, karmi i jest podstawą polskiego eksportu. Jesteśmy dumni z naszych rolników - mówił Morawiecki.

Zapewnił, że rząd odblokuje też rolniczy handel detaliczny. - W 2018 r. zwiększymy znacząco liczbę punktów, w których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje płody rolne, dżemy, grzybki, masło, chleby. Musimy pokazać, że produkty rolne polskie są bardzo smaczne - mówił.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu