"Piątka" musi poczekać na kolejne posiedzenie Sejmu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2020,14:00 Aktualizacja: 21-10-2020,14:04
A A A

Prawdopodobnie na następnym posiedzeniu, w przyszłym tygodniu Sejm zajmie się poprawkami Senatu noweli ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt. Zapowiedział to wicemarszałek Ryszard Terlecki (PiS).

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

protest rolników, blokada dróg, blokady dróg, agrounia

Traktory zablokowały drogi w całym kraju

Protest rolników przeciwko tzw. piątce dla zwierząt przybiera na sile. Zgodnie z zapowiedziami, w środę w całym kraju pojawiło się ponad 100 rolniczych blokad dróg. W ręce policjantów trafił Michał Kołodziejczak, lider...

Wśród nich jest wyłączenie drobiu z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego, a także wydłużenie o 2,5 roku wejście w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejście przepisów dot. uboju rytualnego.

Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

Sejm zajmie się poprawkami Senatu do ustawy o ochronie zwierząt prawdopodobnie na następnym posiedzeniu, zaplanowanym na 27-28 października.

Jak poinformowała Dorota Niedziela (KO), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa w tym czasie zbierze się komisja, która będzie opiniować poprawki Senatu.

Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu dopytywany, czy możliwe, że ustawa zostanie zamrożona, odparł: "Nne".

Formalnie nie ma żadnego terminu, w jakim Sejm musi się zająć poprawkami Senatu. Bywały ustawy, które wracały z Senatu, ale Sejm się nimi nie zajmował, co powodowało, że nie wchodziły w życie. Ostatnią taką ustawą była wprowadzająca podwyżki dla parlamentarzystów i samorządowców.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu