Pełnomocnik rządu ma pomóc w rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2022,13:10 Aktualizacja: 06-10-2022,13:12
A A A

Rząd chce ustanowić pełnomocnika do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych.

Powołanie pełnomocnika wynika z potrzeby skoordynowania działań dotyczących zapewnienia odpowiednich ilościowo i racjonalnych kosztowo dostaw energii dla rolnictwa i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, ceny energii, pogłowie świń, minister rolnictwa, opłacalność produkcji

Hodowcy świń apelują do ministra w sprawie cen energii

Hodowcy trzody chlewnej należący do Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń wysłali pismo do ministra rolnictwa. Apelują w nim o interwencję w sprawie wysokich cen energii. Rolnicy utrzymujący trzodę chlewną z przerażeniem spoglądają...

Podkreślono, że obecny kryzys energetyczny przejawiający się drastycznym wzrostem cen energii oraz ograniczoną dostępnością paliw (gaz ziemny, węgiel) i energii stanowi zagrożenie dla całej gospodarki oraz gospodarstw domowych, w tym także dla produkcji rolnej i gospodarstw domowych na obszarach wiejskich.

Wskazano, że zadania pełnomocnika ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich obejmowały będą m.in.: monitorowanie warunków dostaw energii dla gospodarstw domowych, na potrzeby produkcji rolnej oraz innej produkcji i usług na obszarach wiejskich; monitorowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, w tym wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne; opracowywanie planów i strategii racjonalizacji wykorzystywania tych źródeł na cele energetyczne w procesie transformacji energetyki.

Dodano, że pełnomocnik rządu ma podejmować działania przyczyniające się do rozwoju produkcji energii na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju technologii nisko i zeroemisyjnych w aspekcie emisji gazów cieplarnianych. Weźmie również udział w przygotowaniu rozwiązań prawnych w zakresie transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu