Pasażerka z Chin próbowała na Lotnisku Chopina przemycić 60 fiolek z żółcią niedźwiedzia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marta Stańczyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2024,7:20 Aktualizacja: 24-05-2024,8:53
A A A

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała na Lotnisku Chopina 60 fiolek z żółcią niedźwiedzia. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, preparat ma właściwości lecznicze. Podróżna z Chin nie posiadała zezwolenia na przewóz tych substancji.

Funkcjonariuszka pełniąca służbę na Lotnisku Chopina, skierowała do kontroli celnej kobietę, która przyleciała z Chin i szła korytarzem "Zielona Linia - Nic do zgłoszenia". W bagażu pasażerki znajdowały się buteleczki, zapakowane w koperty bąbelkowe. Okazało się, że w 60 fiolkach znajduje się po 0,1 g sproszkowanej żółci niedźwiedzia. Kobieta tłumaczyła, że wiezie zakupione w chińskiej aptece leki na wątrobę dla znajomego. Nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz medykamentów, które należą do okazów CITES (gatunków zagrożonych wyginięciem).

"Wszystkie niedźwiedziowate objęte są ochroną CITES. Międzynarodowy przewóz, zarówno żywych i martwych niedźwiedzi, ich trofeów, części ciał, wydzielin i jakichkolwiek substancji pochodzących od niedźwiedzi jest ograniczony i wymaga posiadania oraz przedstawienia odpowiednich zezwoleń" - przekazała koordynator ds. CITES w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie, rew. Aneta Bulik.

Według założeń tradycyjnej medycyny chińskiej, żółć niedźwiedzia posiada właściwości lecznicze i jest stosowana jako lek na wiele różnych schorzeń i dolegliwości. Nadmierne i niekontrolowane polowania na wolno żyjące niedźwiedzie przyczyniły się do drastycznego spadku populacji niedźwiedzi tybetańskich i niedźwiedzi malajskich (biruangów). W krajach Azji Południowo-Wschodniej powstają więc fermy niedźwiedzi, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na niedźwiedzią żółć.

kas, granica, przemyt, środki ochrony roślin

Kierowca tira chciał przemycić pestycydy z Ukrainy. Wpadł po prześwietleniu RTG

54 litry i 1,5 kg pestycydów zabezpieczyli funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej (KAS). Chciał je przemycić z Ukrainy do Polski kierowca ciężarówki. Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dołhobyczowie przeskanowali...

"Na fermach niedźwiedzie są hodowane wyłącznie dla żółci. Pozyskuje się ją m.in. za pomocą cewników wprowadzanych przez powłoki skórne zwierząt do pęcherzyków żółciowych, skąd jest odprowadzana na zewnątrz. Niedźwiedzie trzymane są w ciasnych klatkach uniemożliwiających im poruszanie, co ma zapobiec wyjmowaniu cewników i samookaleczaniu się zwierząt" - zaznaczyła rew. Bulik.

Istnienie ferm hodowlanych nie uchroniło populacji dzikich niedźwiedzi przed dalszym spadkiem. Wprost przeciwnie - dane wskazują, że coraz więcej młodych, dzikich niedźwiedzi zabiera się z ich naturalnego środowiska i sprzedaje fermom hodowlanym. Większość ferm powstaje w państwach Azji Południowo-Wschodniej, skąd żółć dostarczana jest do produkcji leków i produktów poszukiwanych w całej Azji.

Szacuje się, że roczna produkcja żółci na chińskich fermach wynosi ok. 10 tys. kg, a jej gram kosztuje ok. 9 USD.

Preparaty z żółcią niedźwiedzia zatrzymano jako dowód rzeczowy w sprawie, a wobec podróżnej wszczęto postępowanie karne. Grozi jej kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Poleć
Udostępnij