Pandemia utrudnia scalanie gruntów. Będą zmiany w ustawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2020,13:40 Aktualizacja: 23-11-2020,13:45
A A A

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano założenia projektu noweli ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Autorem nowych przepisów będzie resort rolnictwa i mają być przyjęte w trzecim kwartale 2021 roku.

Jak wyjaśniono, nowe przepisy umożliwią uczestnikom postępowań scaleniowych korzystanie ze środków komunikacji elektronicznej.

scalanie gruntów, podkarpacie, prow 2014-2020, powiatrzeszowski, powiat jarosławski

Wydali ostatnie pieniądze na scalanie gruntów

Ponad 14 mln zł przeznaczonych zostanie na scalenie ponad 1,3 tys. ha gruntów na terenie powiatów rzeszowskiego i jarosławskiego. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jak poinformował...

Obecne przepisy, w związku z pandemią, istotnie ograniczają bowiem możliwość przeprowadzania postępowań scaleniowych, a w szczególności organizowania zebrań uczestników scalenia i podejmowania uchwał w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom postępowania.

"Aktualnie obowiązujące unormowania (...) nie przewidują bowiem możliwości organizowania zebrań oraz wykonywania prawa głosu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej" - zaznaczono.

Po noweli przepisów ma się to zmienić. "Proponowane zmiany przyczynią się do usprawnienia prowadzenia postępowań scaleniowych i wymiennych" - podkreślono.

Nowe przepisy pozwolą również na rozszerzenie zagospodarowania poscaleniowego o możliwość budowy urządzeń wodnych mających na celu zwiększenie retencji wodnej na obszarze scalenia.

Nowela wykonywać będzie ponadto wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że część obowiązujących przepisów jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

Nowe przepisy uregulują też m.in. kwestie związane z doręczaniem decyzji o odmowie wszczęcia postępowania scaleniowego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj