Pan Krzysztof powalczy o 10 tysięcy euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2018,10:10 Aktualizacja: 25-07-2018,10:15
A A A

Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego zwyciężył w krajowej, tegorocznej edycji konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. W październiku powalczy na międzynarodowej arenie o 10 tysięcy euro.

Konkurs organizowany jest przez Fundację WWF Polska pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Pan Krzysztof, który z rodziną prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu otrzymał za zwycięstwo tysiąc euro. W planowanym na październik finale międzynarodowej edycji konkursu powalczy o kwotę 10 raz wyższą.

rybacy, ryby, rybołówstwo, liczba jednostek polskiej floty rybackiej

Rybacy będą mieli poważne problemy. Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na...

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska wzięło przede wszystkim pod uwagę zrównoważone podejście zwycięzcy w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 500 euro przyznano Kamili Kasperskiej, która prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne "Anielskie Ogrody" w województwie lubuskim. Trzecią lokatę (300 euro) otrzymali Barbara i Bartosz Idczakowie prowadzący gospodarstwo ekologiczne "Lawendowa Osada" w województwie pomorskim.

Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest promowanie praktyk ograniczających odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) z gospodarstwa do wód - praktyk, które przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic oraz powstawania martwych stref w akwenie.
 

źródło: wwf.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement