Paliwa tanieją z dnia na dzień. Takich cen nie było od lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2020,15:45 Aktualizacja: 18-03-2020,16:15
A A A
Pandemia COVID-19, która zatrzęsła światowymi rynkami i zepchnęła ceny ropy do poziomów ostatni raz obowiązujących 4 lata temu, powoduje również dynamiczną przecenę w cennikach krajowych producentów paliw.
 
Ze zrealizowanego w tym tygodniu przez serwis e-petrol.pl badania stacji, wynika że tylko w ciągu minionych kilku dni średnie, ogólnopolskie ceny benzyny 95-oktanowej oraz diesla spadły o 21 i 22 grosze i wynoszą dziś 4,55 oraz 4,67 zł/l.
 
Eksperci przyznają, że tak ogromnej skali przecen, następującej z dnia na dzień, jeszcze nie notowano.
 
zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, hodowcy bydła, hodowla zwierząt, jan krzysztof ardanowski, krir, djp

KRIR: 1 zł na 1 litr paliwa to za mało

Zaproponowana stawka zwrotu w wysokości 1 zł na 1 litr oleju jest za niska i w żaden sposób nie uwzględnia obecnych warunków prowadzenia produkcji rolniczej - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. To kwintesencja opinii rolniczego...
 
Na przestrzeni ostatnich dni o 16 groszy na litrze potaniała również benzyna 98-oktanowa, oferowana na stacjach przeciętnie po 4,93 zł/l.
 
Z danych e-petrol.pl wynika, że podobnej skali przecena dotycząca Pb98 miała miejsce w maju 2013 roku, kiedy potaniała ona z tygodnia na tydzień o 13 groszy. Obniżka, choć najmniejsza, bo wynosząca 7 groszy, nie ominęła także LPG, którego litr kosztuje dziś przeciętnie 2,05 zł/l. 
 
Do najtańszych z uwagi na koszty tankowania regionów Polski należy dziś Śląsk, na którym najmniej kierowcy płacą za litr Pb95 i diesla: 4,47 i 4,57 zł/l, województwo świętokrzyskie ze średnią ceną za tę samą ilość Pb98: 4,73 oraz Opolszczyzna, gdzie litr autogazu kosztuje przeciętnie 1,98 zł. 
 
Najdrożej jest natomiast w województwie zachodniopomorskim, gdzie litr benzyn kosztuje średnio 4,66 i 5,07 zł oraz na Podlasiu, na którym za litr diesla i LPG płaci się 4,74 i 2,11 zł.
 
złodziej paliwa, kradzieże w gospodarstwach, powiat bialski, powiat łosicki

Paliwo na celowniku złodziei. Białorusin kradł z gospodarstw

Tymczasowy areszt zastosował sąd wobec 37-letniego obywatela Białorusi podejrzanego o szereg kradzieży w gospodarstwach. Jego celem był gromadzony w nich olej napędowy. Mężczyzna został zatrzymany w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) po tym, jak...
 
Z kolei serwis cenapaliw.pl informuje, że w Warszawie i Łomiankach na stacjach paliw zlokalizowanych przy hipermarketach, można kupić benzynę 95-oktanową i olej napędowy w cenie znacznie poniżej 4 zł za litr (ceny wpisują użytkownicy serwisu).
 
Jak obniżki tłumaczy największy polski producent? PKN Orlen przekonuje, że spadek cen to przede wszystkim zasługa koncernu. "Zdecydowaliśmy o maksymalnym obniżeniu cen paliw na stacjach PKN Orlen. Jako firma odpowiedzialna zachęcamy wszystkich do pozostania w domach, jednak zdajemy sobie sprawę, że wiele osób w całej Polsce, w tym służby mundurowe i medyczne, muszą zachować teraz najwyższą mobilność" - napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.
 
- Podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu cen paliw, tak aby Polacy, którzy muszą w tym trudnym czasie przemieszczać się, korzystali z własnych samochodów, zamiast komunikacji zbiorowej. Natomiast zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość, do pozostania w domu - zaznaczył Obajtek.
 
Orlen podał, że od początku 2020 r. na stacjach własnych koncernu cena benzyny 95 obniżyła się średnio o 46 groszy na litrze, a w przypadku diesla obniżka sięgnęła 60 groszy.
 
Poleć
Udostępnij