Owady zapylające są w Polsce zagrożone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2016,20:35 Aktualizacja: 13-05-2016,9:45
A A A

Rozpoczął się Wielki Spis Zapylaczy - szereg projektów badawczych nad pszczołami w Polsce - organizowany przez Greenpeace dzięki wsparciu tysięcy osób, które wzięły udział w trzeciej edycji akcji "Adoptuj Pszczołę".

Badania prowadzone są we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz naukowcami ze Stowarzyszenia Człowiek i Przyroda.

Wielki Spis Zapylaczy to cykl badań nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi, które sprawdzą różne aspekty życia owadów zapylających: ich rozmieszczenie, różnorodność oraz występowanie w środowisku czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół - informuje Greenpeace  Polska.

zachowanie pszczół, Xu-Jiang He, Jiangxi Agricultural University, Gene Robinson, University of Illinois

Pszczoły potrafią przewidzieć deszcz

Wiedząc, że nazajutrz będzie padało, pszczoły stają się jeszcze bardziej pracowite niż zwykle. Zdaniem chińskich naukowców owady reagowały na zmiany wilgotności, temperatury oraz ciśnienie atmosferycznego poprzedzające opady. Xu-Jiang He i...
Środki na badania zostały zebrane podczas trzeciej edycji akcji crowdfundingowej "Adoptuj Pszczołę", w której jesienią 2015 roku wzięło udział prawie 7 tysięcy osób.

- Wiedza na temat sytuacji pszczół jest podstawą do tego, by właściwie je chronić. Niestety w Polsce brakuje badań nad sytuacją owadów zapylających, w szczególności tych dziko żyjących. Dlatego z wielką radością rozpoczęliśmy realizację Wielkiego Spisu Zapylaczy, którego wyniki posłużą do opracowania skutecznych planów ochrony tych pożytecznych owadów w naszym kraju - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

Wielki Spis Zapylaczy to innowacyjny projekt, który łączy w sobie zaangażowanie naukowców, organizacji pozarządowych i tysięcy Polek i Polaków.

greenpeace, adoptuj pszczołę, katarzyna jagiełlo

Greenpeace: ruszyła trzecia akcja "Adoptuj pszczołę"

W środę wystartowała trzecia edycja społecznej akcji ekologów z Greenpeace "Adoptuj pszczołę". Celem tegorocznej akcji będzie przeprowadzenie spisu pszczół i dzikich owadów zapylających. Spis ten to projekt badawczy...
We współpracy z Wydziałem Biologii UW w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim powstało 20 stanowisk badawczych, na których badana jest różnorodność gatunkowa owadów zapylających, głównie pszczołowatych, w zależności od warunków środowiskowych.

W każdym z województw badane będzie występowanie zapylaczy w sadach konwencjonalnych, w sadach ekologicznych oraz na terenach miejskich. Koordynatorem badań jest Maciej Ziemiański z UW.

Społeczny Monitoring Pszczół

Każdy może zaangażować się w projekt - wraz z naukowcami związanymi ze Stowarzyszeniem Człowiek i Przyroda uruchomiony został Społeczny Monitoring Pszczół. Jest to szeroko zakrojona inwentaryzacja pszczołowatych oraz badanie zagęszczenia pszczoły miodnej i trzmieli (wraz z trzmielcami) w różnych siedliskach przyrodniczych.

pszczoły, bartnictwo, podlaskie, Augustów, Białystok, dzikie pszczoły

Naukowcy o leśnych pszczołach w barciach: kondycja zadowalająca

Kondycja pszczół w barciach i kłodach powstałych w ramach projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa w lasach jest zadowalająca, a jakość pozyskiwanych produktów dobra - oceniają naukowcy, autorzy badań tych rojów...
To pierwszy w Polsce projekt badawczy nad owadami zapylającymi realizowany w modelu nauki obywatelskiej, w którym ekspertów może wesprzeć każdy z nas. To bardzo proste: wystarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole, zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie monitoringpszczol.pl.

To właśnie dzięki zaangażowaniu ludzi z całej Polski badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców. Opiekunami merytorycznymi projektu są dr Anna i dr Lech Krzysztofiakowie.

Wielki Spis Zapylaczy obejmie także sprawdzenie obecności w środowisku czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół. Przeprowadzone zostaną testy, które zbadają, jakie czynniki są dla nich najbardziej szkodliwe i w jaki sposób są narażone na ich działanie. Sprawdzony zostanie między innymi, czy pyłek i nektar, którymi się odżywiają, jest bezpieczny.

Wszystkie wyniki badań realizowanych w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy posłużą do opracowania skutecznych planów ochrony owadów zapylających w Polsce. Opiekę merytoryczną nad Wielkim Spisem Zapylaczy objął także profesor Waldemar Celary z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu