Oszustwo na spożywce. 18 milionów VAT-u do zapłaty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2021,18:35 Aktualizacja: 04-06-2021,15:24
A A A

Oszustwo podatkowe w VAT w obrocie artykułami spożywczymi wykryła warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 18 mln zł.

Jak podała Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie, w wykryty mechanizm wyłudzania VAT zaangażowanych było ponad 100 podmiotów z Polski i UE oraz kilkadziesiąt podmiotów z Azji i Afryki.

Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A., biegły rewident, CBŚP, areszt domowy w Argentynie

Zakład mięsny sfałszował faktury na setki milionów złotych

CBŚP zatrzymało dwóch biegłych rewidentów, którzy współpracowali z Zakładami Mięsnymi Henryk Kania S.A. Jednemu z prokurator zarzucił współudział w wystawianiu sfałszowanych faktur na łączną kwotę 683 mln złotych...

"Oszustwo polegało na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw artykułów spożywczych (kawy, słodyczy, napojów gazowanych) oraz artykułów higienicznych z wykorzystaniem podmiotów, które nie rozliczały się z budżetem państwa, tzw. znikających podatników. Podmioty te wystawiły na skontrolowaną spółkę 264 fikcyjne faktury o wartości ponad 77 mln zł. Spółka wykazała na fakturach towar jako sprzedany zagranicznym kontrahentom, z zastosowaniem zerowej stawki podatku VAT. W wyniku tego oszustwa podmiot otrzymał nienależny zwrot podatku ponad 18 mln zł" – precyzuje olsztyńska IAS.

Jednocześnie zapewnia, że spółka zwróciła już do budżetu ponad 9,5 mln zł podatku. A pozostałą kwotę zobowiązana jest przekazać do końca czerwca 2021 r. 

Poleć
Udostępnij