Oszuści podszywają się pod pracowników ARiMR. Uważajcie!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2021,9:25 Aktualizacja: 17-02-2021,10:07
A A A

Ministerstwo rolnictwa ostrzega, że oszuści podszywają się pod pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Do ARiMR dotarły informacje o anonimowej osobie, która podając się za pracownika firmy współpracującej z Agencją, oferuje "pomoc" przy obsłudze wniosku o przyznanie dofinansowania. Pomoc - jak wskazano - ma polegać na tym, że jeśli rolnik zapłaci kurierowi 350 zł, to pracownik ARiMR zadzwoni do wnioskodawcy i zajmie się obsługą jego wniosku.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, białystok, oszustwa w świeci, dane osobowe

Oszuści podszywają się pod KRUS. Na co trzeba uważać?

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Białymstoku ostrzega przed przypadkami - zgłoszonymi przez rolników - oszustw podszywania się pod pracowników,. Kasa apeluje, by zachować szczególną ostrożność przy...

"W związku z tym ARiMR ostrzega rolników i przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać taką lub podobną propozycję - nie dajcie się nabrać, nie traćcie pieniędzy. Podkreślamy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamiając jakikolwiek mechanizm pomocowy NIGDY nie żąda wpłacenia pieniędzy czy to osobiście, czy za pośrednictwem np. kuriera. Wystarczy złożyć w odpowiednim terminie wniosek o przyznanie pomocy wraz z niezbędnymi załącznikami i zaczekać na jego rozpatrzenie" - napisano.

Wskazano, że każdy wniosek w ramach danego mechanizmu pomocowego rozpatrywany jest w oparciu o te same procedury, a są one tak skonstruowane, że zapobiegają faworyzowaniu jednych wnioskodawców kosztem innych.

Poinformowano, że każdy sygnał dotycząc nieprawidłowości czy potencjalnej nieprawidłowości w rozdzielaniu środków finansowych znajdujących się w gestii ARiMR będzie szczegółowo sprawdzany, a jeżeli się potwierdzi, wobec tych pracowników Agencji, którzy w nim uczestniczyli, wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje.

oszustwa w sieci, Dorota Krukowska-Bubiło, zamość, wirtualne maszyny

Wirtualny ciągnik i nowy "numer" oszustów. Nie daj się nabrać!

Kupującemu ciągnik na podstawie internetowej oferty urwał się kontakt ze sprzedawcą po wpłacie zaliczki. W innym przypadku mężczyzna został oszukany, jak opłacił podmienioną na jego koncie pocztowym fakturę. Aktywność przestępców w sieci...

Jednocześnie MRiRW przestrzega przed proponowaniem pracownikom ARMR jakiejkolwiek gratyfikacji w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. "To działanie niezgodne z prawem, za które grożą poważne konsekwencje" - pisze.

Resort przypomina, że w przeszłości rolnicy otrzymywali np. pisma z informacją, że po wpłaceniu kilkuset złotych otrzymają komplet dokumentów, które uprawniają do przyznania dopłat bezpośrednich.

"To była próba wyłudzenia pieniędzy, bowiem wnioski o dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wszystkie inne dokumenty niezbędne do przyznania wsparcia (wniosek o pomoc, wniosek o płatność, instrukcje, załączniki do wniosku itp.) są BEZPŁATNE i można je pobrać z portalu internetowego ARiMR - www.arimr.gov.pl lub otrzymać w placówkach Agencji" - napisano.

Ministerstwo prosi ponadto rolników o uważne analizowanie wszelkich propozycji "pomocy" przy uzyskaniu dofinansowania, które nie pochodzą bezpośrednio od ARiMR. "W przypadku gdy budzą wątpliwości prosimy o zgłaszanie ich do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - zaznaczono.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement