Osłony do wymiany. To kwestia bezpieczeństwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2016,12:40 Aktualizacja: 16-06-2016,13:30
A A A

Pochwycenie przez niezabezpieczony wałek przekaźnika mocy to dość częsta przyczyna wypadków w rolnictwie. To zagrożenie można jednak szybko i łatwo wyeliminować.

Wykorzystywane przy wielu maszynach rolniczych wałki są, niestety, często nieosłonięte. Osłony stosunkowo szybko niszczą się podczas prac polowych, a zabiegani użytkownicy zapominają o ich wymianie. Zabieg ten ponadto kosztuje, choć na bezpieczeństwie oszczędzać nie powinno się.

wypadek, rolnictwo, prace polowe, KRUS, Rada Ochrony Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy

Coraz mniej wypadków na wsi

Rada Ochrony Pracy przyjęła stanowiska w sprawie wypadków w rolnictwie, planu pracy Państwowej Inspekcji Pracy na 2016 r. i jej budżetu. Wysłuchała też informacji o kontrolach legalności zatrudnienia. Rada Ochrony Pracy przyjęła we wtorek...

O tym powszechnym problemie przypomniały ostatnio Lubelska Izba Rolnicza i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które po raz kolejny wspólnie wymieniały osłony wałków przekaźnika mocy. Akcja odbyła się tym razem w Wierzchowinach (gmina Ulan Majorat, powiat radzyński), gdzie zmieniono 71 osłon u 47 rolników.  

Gospodarze płacili jedynie 20 zł za sztukę, czyli 25 proc. kosztów zakupu i montażu. Drugie tyle dołożyła izba rolnicza, a następną połowę KRUS. "Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa rolników i zmniejszenia wypadkowości w rolnictwie" - podsumowuje lubelski samorząd rolniczy.

Warto dodać, że według statystyk KRUS "pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń" to jedna z trzech głównych przyczyn wypadków w rolnictwie. Zdarzenia najczęściej kończą się urazami kończyn, ale bywały także wypadki śmiertelne.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj