Oskarżeni o wyłudzenia VAT w fikcyjnym obrocie olejem rzepakowym

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Konopka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2020,18:05 Aktualizacja: 05-02-2020,18:27
A A A

25 osób odpowie wkrótce przed katowickim sądem za wyłudzanie podatku VAT w związku z fikcyjnym, tzw. karuzelowym, obrotem olejem rzepakowym. Na podstawie nieprawdziwych faktur sprawcy oszukali państwo na 4 mln zł i narazili na stratę 180 mln zł - wynika z ustaleń śledztwa.

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przekazała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

Jak podała prokurator, oskarżeni odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, narażenie na uszczuplenie podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT.

Wyłudzenia VAT na śrucie sojowej na wielką skalę

Trzy kolejne osoby zostały zatrzymane w sprawie prania pieniędzy i wyłudzaniu podatku VAT na obrocie śrutą sojową. Wśród nich jest podejrzany o kierowanie grupą i nadzorowanie przestępczego procederu. To była kolejna realizacja...

Według ustaleń postępowania, gang działał w latach 2011-2012 na terenie całej Polski oraz w Czechach i na Słowacji.

- Członkowie grupy dopuszczali się przestępstw związanych z fikcyjnym, karuzelowym, obrotem olejem rzepakowym. W toku postępowania prokurator ustalił, że przestępczy proceder polegał na dokonywaniu fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT, przy wykorzystaniu kilkudziesięciu firm z terenu kraju, z Czech i Słowacji - poinformowała prok. Zawada-Dybek.

W oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury VAT, sprawcy uzyskali nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 4 mln zł. Jak dodają śledczy, członkowie tej grupy narazili na uszczuplenie należności publicznoprawnej w na co najmniej 180 mln zł.

Prokuratura przyjęła, że oskarżeni uczynili sobie z takich wyłudzeń stałe źródło dochodu. Może im grozić za to do 15 lat więzienia. Wśród osób oskarżonych jest 48-letni mieszkaniec województwa małopolskiego, który odpowie za kierowanie tą grupą przestępczą.

Oskarżeni podczas śledztwa nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Stosowane są wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. W śledztwie na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych w kwocie 1,2 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement