Osady ściekowe pomagają w uprawie roślin. Minister wydał zgodę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2022,12:20 Aktualizacja: 12-05-2022,12:24
A A A

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Rzeszowie z osadów ściekowych powstających w oczyszczalni wytwarza środek poprawiający właściwości gleby. Może być wykorzystywany m.in. jako nawóz do uprawy roślin.

Jak poinformował Bartosz Gubernat z kancelarii prezydenta Rzeszowa, oczyszczalnia przyjmuje rocznie około 17 mln m sześc. ścieków. - W oczyszczalni powstaje około 20 tys. ton osadów ściekowych. Z tej ilości około 5000 ton jest osuszanych. Z nich z kolei powstaje około 1000 ton organicznego środka poprawiającego właściwości gleby o nazwie Glebex+ - powiedział.

pole, ścieki, osady ściekowe

Osady ściekowe jako nawóz na pola? Inspekcja musi wiedzieć

Osady ściekowe z oczyszczalni nie od dziś wykorzystywane są jako nawozy na polach uprawnych. Podlega to jednak obowiązkowi rejestracji u inspektorów ochrony środowiska pod groźbą aresztu czy grzywny. Inspektorzy ostrołęckiej delegatury...

Jak wyjaśniła natomiast Dominika Pyś, kierowniczka Działu Ochrony Środowiska MPWiK w Rzeszowie środek powstaje z ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych wysuszonych w temperaturze 130 stopni Celsjusza i jest wzbogacany preparatami mikrobiologicznymi.

- Nasz preparat polecamy do ulepszania wartości wszystkich rodzajów gleb, dla zwiększenia zawartości substancji organicznych, m.in. na użytkach zielonych, przy uprawach roślin rolniczych czy w uprawach roślin ozdobnych - wymieniła.

Glebex+ zawiera m.in. 38 kg azotu ogólnego w jednej tonie nawozu, 39 kg fosforu, 50 kg potasu oraz co najmniej 50 proc. substancji organicznej w całej suchej masie środka.

W sierpniu 2020 r. preparat uzyskał zgodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzanie do obrotu. Starania i wszystkie formalności trwały ponad rok. MPWiK zawarł umowę z firmą Mikrobiotech Stanisław Kolbusz, a realizowany projekt nazwano "Zmiana komunalnego osadu ściekowego w produkt niebędący odpadem".

Jak wyjaśniła Pyś, projekt polegał m.in. na opracowaniu i wdrożeniu metody przetwarzania wysuszonego osadu ściekowego, który zawiera do 93 proc. suchej masy, w środek wspomagający uprawę roślin lub nawóz. Uzyskany produkt został przebadany pod kątem fizyko-chemicznym, bakteriologicznym i parazytologicznym w akredytowanym laboratorium Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!