Organizatorzy targów Agrotech poniosą milionowe straty

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2020,16:45 Aktualizacja: 09-03-2020,17:38
A A A

Ze względu na epidemię koronawirusa, 9 marca zapadła decyzja o zmianie terminu organizacji tegorocznych Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo.

- W trosce o bezpieczeństwo naszych gości, wystawców, zwiedzających, pracowników Targów Kielce oraz mieszkańców regionu, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, po konsultacji z wojewodą świętokrzyskim oraz prezydentem Kielc, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu terminu targów - informuje Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targi Kielce SA.

agrotech, targi kielce, Las-Expo, andrzej mocoń, koronawirus

Agrotech 2020 odwołany

Z powodu zagrożenia koronawirusem odwołane zostały Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech. Impreza miała odbyć się w dniach 13-15 marca w Kielcach.   Decyzja o zmianie terminu wydarzenia, w którym miało wziąć udział ponad 70...

Impreza, która co roku gromadzi ponad 70 tys. osób ma się odbyć w dniach 12-14 czerwca, jednak wszystko będzie zależało od tego, jak ułoży się sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Wiadomo, że zmiana terminu będzie niezwykle kosztowna. Spółka Targi Kielce straci miliony złotych, które co roku inkasuje między innymi za wynajem powierzchni dla wystawców (swój udział potwierdziło ponad 700 firm, a pod ekspozycję przygotowano 65 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni).

Duże straty poniesie również część wystawców, którzy przywieźli do Kielc elementy stoisk i maszyny (wykonano wiele instalacji, a także wyładowano kombajny czy ciągniki).

Przedstawiciele Targów Kielce, którzy 6 marca zapewniali, że impreza odbędzie się zgodnie z planem, tj. od 13 do 15 marca, w poniedziałek zmienili zdanie. Wystawcy bombardowali spółkę wnioskami, aby przełożyć termin organizacji targów. - Wpłynęło bardzo wiele próśb od wystawców o przesunięcie terminu targów na czas, w którym zagrożenie zakażeniem koronawirusem będzie niższe - wyjaśnia prezes Andrzej Mochoń

Kłopot w tym, że dziś nikt nie jest w stanie zagwarantować tego, co będzie w czerwcu. Jeżeli zagrożenie nadal się utrzyma, kielecka spółka będzie musiała pogodzić się ze stratą.

Agrotech, Kielce, SARS-CoV-2, targi Agrotech odwołane

Targi Agrotech w Kielcach zostaną jednak odwołane?

Wszystko wskazuje na to, że mające odbyć się w dniach 13-15 marca Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech oraz Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, zostaną odwołane. Nieoficjalne informacje o odwołaniu lub...

- Przeprowadziliśmy wiele rozmów z naszymi klientami, nie tylko w sprawie Agrotechu, ale wielu innych wydarzeń z naszego kalendarza. Po tych konsultacjach jesteśmy przekonani o słuszności decyzji w aspekcie naszego wspólnego bezpieczeństwa - zauważa Mochoń.

- Pomimo ogromu pracy, jaki włożyliśmy w organizację Agrotechu oraz poniesionych kosztów jako nadrzędne uznaliśmy zdrowie ogółu - mówi prezes Targów Kielce. - Liczymy na zrozumienie ze strony wystawców, oraz wszystkich, którzy planowali wizytę na targach. Dołożymy wszelkich starań, aby edycja targów w nowym terminie była równie atrakcyjna - dodaje.

Straty Targów Kielce z tytułu przesunięcia Agrotech mogą liczyć nawet kilkanaście milionów złotych. Ile dokładnie? Na dziś nie wiadomo, ale z pewnością będą znaczne, bo targi rolnicze są jednym z największych i najbardziej opłacalnych wydarzeń w roku wystawienniczym.

Przedstawiciele Targów Kielce będą zabiegać u wystawców, aby nie rezygnowali z udziału w Agrotechu i wystawili swoje produkty podczas planowanej na czerwiec imprezy - informuje Polskie Radio Kielce.

Poleć
Udostępnij