Opublikowana lista importerów zbóż obejmuje dane z inspekcji. Minister Gembicka wystąpiła o dane z KAS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2023,18:00 Aktualizacja: 28-11-2023,18:05
A A A

Lista importerów zboża z Ukrainy, którą we wtorek opublikowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) nie obejmuje wszystkich podmiotów, które prowadziły takie działania.

Jak już pisaliśmy, resort niespodziewanie opublikował listę podmiotów, które sprowadzały ziarna z Ukrainy (tutaj). Przez masowy napływ surowca doszło do załamania rynku zbóż w Polsce, w związku z czym środowisko rolnicze od dawna domagało się ujawnienia danych importerów.

mrirw, resort rolnictwa, lista importerów, lista, importerzy, firmy, zboże, ukraina

Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) opublikowało niespodziewanie listę firm i podmiotów, które sprowadzały zboża z Ukrainy. Import ziarna z terenu ogarniętego wojną naszego wschodniego sąsiada - w tym tzw. zboża technicznego,...

Ministerstwo nie robiło tego, zasłaniając się tym, że ma tylko część danych, pochodzących z rządowych inspekcji, natomiast resztę posiada Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), według której ujawnienie listy byłoby złamaniem tajemnicy skarbowej.

Jak się okazuje, opublikowana teraz przez MRiRW lista nie zawiera części, która pozostaje w dyspozycji KAS. Poinformowała o tym świeżo upieczona minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

„Opublikowałam listę firm, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Lista składa się z danych, którymi dysponują nasze inspekcje i została opublikowana w takiej kolejności, w jakiej otrzymaliśmy ją od inspekcji. Oprócz tego wystąpiłam do Krajowej Adm. Skarbowej o udostępnienie nam listy KAS w celu publikacji” – napisała na platformie X (dawniej Twitter) Gembicka.

Jak dodała, „jeśli nie będzie możliwości publikacji listy z KAS, to zaproponuję projekt ustawy, który pozwala na zdjęcie tajemnicy skarbowej w uzasadnionych interesem publicznym sytuacjach”.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu