Opóźnia się powołanie nowego wiceministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
23-01-2020,14:25 Aktualizacja: 24-01-2020,11:46
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od ponad dwóch tygodni czeka na decyzję premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odwołania z funkcji podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego i powołania na jego miejsce Jana Białkowskiego, który jest obecnie zastępcą dyrektora generalnego KOWR.

- Sytuacja jest rzeczywiście niecodzienna - mówi nam jeden z pracowników resortu rolnictwa, który nie ukrywa, że w ministerstwie panuje nerwowe oczekiwanie na decyzję premiera w tej sprawie.

Jan Białkowski wiceministrem, Rafał Romanowski, Jan Krzysztof Ardanowski, Jan Białkowski

Zmiany w resorcie rolnictwa. Będzie nowy wiceminister

Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odchodzi z resortu. Jego miejsce zajmie Jan Białkowski, dotychczasowy zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - dowiedział się portal...
Zgodnie z przepisami, to właśnie Mateusz Morawiecki powołuje i odwołuje z funkcji wiceministrów na wniosek szefa resortu, w tym przypadku Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Cała procedura trwa wyjątkowo długo, chociaż wiceminister Romanowski w rozmowie z naszą redakcją 7 stycznia potwierdził, że zwrócił się do premiera "o jak najszybszą dymisję". Podkreślał, że zrobił to "ze względów osobistych".

- Będzie zmiana na stanowisku podsekretarza stanu i chciałbym, żeby był nim Jan Białkowski. Złożyłem odpowiedni wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego. Trwają określone procedury weryfikacyjne i sprawdzające, tak jak w przypadku każdego wiceministra - zaznaczył 7 stycznia minister Ardanowski i dodał: - Mam nadzieję, że kandydatura Białkowskiego zostanie zaakceptowana.

Dlaczego wszystko tak bardzo się opóźnia? Oficjalnie nie wiadomo. Pytania w tym zakresie przesłaliśmy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jednak do czasu publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Tadeusz Romańczuk złożył dymisję. Nie jest już wiceministrem rolnictwa

Senator PiS Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nasze źródła potwierdzają, że został odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Oficjalna wersja będzie taka, że...

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że opóźnienie jest wynikiem drobiazgowej pracy służb specjalnych, które dokładnie sprawdzają Jana Białkowskiego. - Premier nie może sobie pozwolić na powołanie nowego wiceministra bez kompleksowej kontroli - usłyszeliśmy. Skąd taka nerwowość? To efekt wcześniejszych wpadek, w tym powołania na stanowisko wiceministra, a później ministra finansów i szefa KAS, Mariana Banasia.

Z naszych informacji wynika, że ewentualne powołanie na stanowisko sekretarza stanu Jana Białkowskiego nie będzie jedyną zmianą w ścisłym kierownictwie MRiRW. Jeszcze w lutym w ministerstwie rolnictwa ma pojawić się kolejny wiceminister rolnictwa, tym razem w randze sekretarza stanu.

- Będzie to parlamentarzysta Zjednoczonej Prawicy z Podkarpacia - potwierdza nasz informator. Nowy wiceminister zajmie stanowisko, które do 24 lipca ub.r. sprawował ówczesny senator PiS Tadeusz Romańczuk, który dziś jest prezesem będącej na skraju bankructwa Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Rolnicy oskarżają go o doprowadzenie spółdzielni do ruiny.

Nagłe odejście Romańczuka z resortu rolnictwa było owiane tajemnicą. 25 lipca ub.r. informacje dotyczące jego osoby nagle zniknęły ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Później udało się ustalić, że Romańczuk 19 lipca złożył dymisję, którą premier Morawiecki przyjął kilka dni później. Minister Ardanowski postanowił wówczas, że nie będzie wnioskował do szefa rządu o powołanie nowego wiceministra.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu