"Opałówka" pod większym nadzorem. Nie będzie trafiać do baków?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2019,15:05 Aktualizacja: 27-08-2019,15:15
A A A

Użytkownicy oleju opałowego, wśród których jest wielu rolników, będą się musieli zarejestrować w państwowym systemie. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 września, ale z pełną mocą zaczną obowiązywać od początku kwietnia 2020 r.

Znowelizowana w lipcu ustawa o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw wprowadza większy nadzór nad obrotem paliwami opałowymi.

maszyny rolnicze, kontrola paliwa, olej opałowy, olej napędowy, powiat pińczowski

KAS zagląda do baków. Olej opałowy w traktorach

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) prowadzą kontrolę m.in. maszyn rolniczych pod kątem wykorzystywanego paliwa. Ostatnio taka akcja była przeprowadzona w województwie świętokrzyskim. Nie obyło się bez...

Ma m.in. ukrócić proceder kupowania oleju opałowego, by niezgodnie z przeznaczeniem i nielegalnie zalewać "opałówką" zbiorniki różnego rodzaju maszyn, w tym rolniczych.

Już niejednokrotnie pisaliśmy o kontrolach gospodarstw ze strony administracji skarbowej, w ramach których wykrywano w ciągnikach rolniczych takie paliwo.

A robi się to oczywiście z uwagi na różnice w jego cenie w porównaniu z olejem napędowym.

"Osoba fizyczna albo podmiot, który nie prowadzi działalności gospodarczej i ogrzewa swój dom albo budynek lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym, od 1 września 2019 r. do potwierdzania przeznaczenia tych paliw będzie wykorzystywać elektroniczny system SENT, zamiast składania sprzedawcy papierowych oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych olejów opałowych do celów grzewczych. W tym celu konieczne będzie zarejestrowanie się" - wyjaśnia w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

przestępstwo, oszustwo, policja, olej napędowy, woda zamiast oleju w beczce, Zamość

Zamiast oleju napędowego, sprzedawali rolnikom wodę

Policjanci zatrzymali oszustów, którzy zamiast oleju napędowego sprzedawali rolnikom wodę. Na chwile obecną zostało ustalonych 13 pokrzywdzonych, którzy przez działalność nieuczciwych sprzedawców stracili pieniądze w...

A zarejestrować się - i uzyskać status tzw. zużywającego podmiotu olejowego - można:

  • na portalu PUESC lub na portalu podatkowym, przesyłając zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Usługa rejestracji na portalu podatkowym dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą będzie dostępna po 1 września 2019 r.
  • w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić elektroniczny formularz AKC-RU
  • przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli podmiot nie może dokonać rejestracji, korzystając z formularzy elektronicznych

"Ta sama zasada dotyczyć będzie podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą i ogrzewa swój budynek, halę produkcyjną, suszy produkty rolne lub korzysta z nagrzewnicy zasilanej olejem opałowym" - podkreśla KAS.

podatki, VAT, pieniądze, firma, bzines

Przekręt na oleju rzepakowym. 25 mln złotych do budżetu

Szereg podmiotów, w tym dwa wykazujące siedzibę w tym samym miejscu na terenie Czech i reprezentowane przez jednego obywatela polskiego, brało udział w oszustwie podatkowym na obrocie olejem rzepakowym - poinformowała olsztyńska Krajowa...

Jeżeli urządzenie wykorzystujące olej opałowy do celów grzewczych jest zamontowane na stałe, w trakcie zamawiania oleju u sprzedawcy trzeba będzie podać indywidualny numer tego miejsca dostawy oraz swoje dane. Olej zostanie dostarczony wyłącznie do przypisanego do tego numeru miejsca.

Natomiast jeśli urządzenie wykorzystujące olej opałowy do celów grzewczych jest mobilne (np. nagrzewnica), będzie się podawać indywidualny numer  urządzenia oraz swoje dane i dokładny adres odbioru oleju.

Obowiązkowe będzie ponadto potwierdzenie dostawy oleju opałowego poprzez: wysłanie zgłoszenia zamykającego przewóz z portalu PUESC albo aplikację mobilną lub za pośrednictwem sprzedawcy/kierowcy przy użyciu kodu transakcyjnego.

"Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2019 r., jednak do 31 marca 2020 r. możliwe będzie stosowanie dotychczasowych regulacji. Oznacza to, że przedsiębiorcy handlujący olejami opałowymi i nabywcy takich olejów mogą do końca marca 2020 r. sprzedawać lub kupować paliwa do celów grzewczych bez konieczności składania zgłoszeń rejestracyjnych uproszczonych w zakresie podatku akcyzowego AKC-RU. Podmioty te będą też mogły pobierać i składać oświadczenia o przeznaczeniu tych paliw w postaci papierowej" - wskazuje KAS.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj