OC na ciągnik i przyczepę tylko okresowo? KRIR chce zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2018,15:05 Aktualizacja: 20-12-2018,15:07
A A A

Traktory czy przyczepy rolnicze są - przynajmniej w części polskich gospodarstw - wykorzystywane tylko przez część roku. Może zatem ubezpieczenie OC wystarczyłoby zawierać wyłącznie na określony czas?

Z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczeń pojazdów mechanicznych Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Teresy Czerwińskiej, ministra finansów.

krir, wiktor szmulewicz, ubezpieczenia upraw, ubezpieczenie od suszy, ubiezpieczenie od ryzyka utraty dochodów

Ubezpieczenie od suszy? A może od ryzyka utraty dochodów

Uprawy można ubezpieczyć od ryzyka suszy, deszczu nawalnego, kiepskiego przezimowania czy gradu. Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR uważa, że najważniejsze jest jednak ryzyko utraty dochodu. - To, czy była susza, czy miałem spadek plonów jest...

Jak przypomina w swoim wystąpieniu, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, regulowanym ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nakłada ona obowiązek ubezpieczenia na właścicieli wszystkich pojazdów.

"W związku z powyższym Zarząd KRIR zawnioskował o umożliwienie okresowego, np. półrocznego ubezpieczenia OC na ciągniki oraz przyczepy rolnicze. Znaczna część takich pojazdów jest użytkowana tylko przez pewną część roku, co związane jest z sezonowością prac w rolnictwie" - wskazuje KRIR.

Trzeba przyznać, że - biorąc pod uwagę już wysokie i ciągle rosnące składki z tytułu OC na pojazdy - mogłoby się to wiązać dla rolników z istotnymi oszczędnościami. Na przykład gospodarz, który ma 2 czy 3 ciągniki poza "sezonem" mógłby zostawić sobie ubezpieczenie na jedną maszynę do bieżącej obsługi gospodarstwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement