NSZZ RI "Solidarność" chce szybszej wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2019,11:00 Aktualizacja: 14-07-2019,11:08
A A A

Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła z pismem do ministra rolnictwa o zwrócenie się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przyśpieszenie terminu wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich za rok 2019.

Rolnicza "S" chce ponadto zwiększenia ich wysokości do 70 proc. oraz możliwość wypłaty zaliczek także gospodarstwom wytypowanym do kontroli na miejscu.

susza rolnicza, szacowanie strat w uprawach, komisje szacujące straty, krir

KRIR alarmuje. Trzeba powoływać komisje, bo straty w uprawach są duże

Na terenie całego kraju wstąpiła susza rolnicza - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy apeluje o jak najszybsze powoływanie komisji, gdyż straty w uprawach są duże. Według informacji zebranych przez izby rolnicze, w...

Związek argumentuje, że bieżący rok jest kolejnym, w którym rolnicy zmagają się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co powoduje, że plony będą prawdopodobnie znacznie niższe i gorszej jakości, a w niektórych regionach nie uda się ich zebrać.

To z kolei przełoży się na sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw i realne zagrożenie ich stabilności ekonomicznej oraz problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

NSZZ RI "Solidarność" przypomina jeszcze, że znacząca część gospodarstw (szczególnie wschodniej i środkowej Polski), wciąż dotknięta jest skutkami zagrożeń epizodycznych związanych m.in. z ASF, co także negatywnie wpływa na finanse gospodarzy.

"Mając na uwadze powyższe, wsłuchując się w głosy licznie docierające od rolników zwracam się do Pana Ministra o podjęcie działań i zwrócenie się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przyśpieszenie terminu wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich za rok 2019 i zwiększenie ich wysokości do 70 proc. oraz, ze względu na wymienione wyżej okoliczności o charakterze nadzwyczajnym i  działanie siły wyższej, możliwość wypłaty tych zaliczek także gospodarstwom wytypowanym do kontroli na miejscu" - pisze Hałas do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Dodaje, że związek - jako członek europejskiej organizacji Copa Cogeca - deklaruję pełne wsparcie w tej sprawie na forum instytucji europejskich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu