Niejasna i niezrozumiała broszura ARiMR

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: DR INŻ. ARKADIUSZ ARTYSZAK | REDAKCJA@AGROPOLSKA.PL
10-12-2014,11:40 Aktualizacja: 10-12-2014,12:26
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wysyła do rolników broszury informacyjne na temat zasady wzajemnej zgodności oraz wchodzącego od 1 stycznia 2015 roku obowiązku zazielenienia. Nie jest łatwo ją zrozumieć.

Najwięcej zamieszania w przyszłym roku spowoduje płatność za zazielenienie. Będzie się to wiązało z koniecznością dywersyfikacji upraw, utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ) oraz obszarów proekologicznych (EFA).

Przyznam się, że po bardzo uważnym przeczytaniu części dotyczącej zazielenienia (21 stron) nie wszystko zrozumiałem. Obawiam się, że część rolników nawet jeżeli zacznie czytać, to po lekturze kilku pierwszych stron porzuci tę broszurę, bo zwyczajnie mało z niej zrozumie.

Zdaję sobie sprawę, że są to trudne sprawy i nie jest łatwo podać je w prosty i przystępny sposób, ale autorzy broszury mogliby się bardziej postarać i nie nadużywać pewnych sformułowań.

Przykład cyt. "Ponadto możliwa będzie realizacja dywersyfikacji upraw poprzez praktyki równoważne w ramach Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020".

W publikacji nadużywane jest słowo "realizować", na przykład na stronie 41 pojawia się ono aż 5 razy!

Na stronie 56 zamieszczono tabelę z tytułem "Matryca współczynników ważenia i konwersji dla obszarów proekologicznych EFA", a dlaczego nie jest to "tabela"?

Są też drobne błędy. Na stronie 43 wspomina się o gatunkach z rodziny krzyżowych (Brassicaceae), choć obecnie jest to rodzina kapustowate.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu