Nie było chętnych do pracy, więc zatrudnili Ukraińców. Nielegalnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2017,13:00 Aktualizacja: 26-07-2017,15:14
A A A

W sumie 26 obywateli Ukrainy, którzy nielegalnie pracowali w gospodarstwach rolnych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zatrzymali ostatnio funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Gdy przeprowadzili kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców w jednym z gospodarstw w miejscowości Gąski (powiat inowrocławski) okazało się, że rolnik zatrudniał dwanaścioro obywateli Ukrainy (dziewięć kobiet i trzech mężczyzn) bez wymaganych zezwoleń na pracę lub oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.

rolnictwo, płace, wynagrodzenie, pieniądze, Ukraińcy pracujący w rolnictwie, podwyżki

Ukraińcy pracujący w Polsce domagają się szybkich podwyżek

W ciągu miesiąca obowiązywania zliberalizowania przepisów wizowych dotyczących wjazdu obywateli Ukrainy do Unii Europejskiej oczekiwania zarobkowe Ukraińców wzrosły dwucyfrowo, nawet o jedną trzecią. Na podwyżki liczą przede wszystkim...
Nie zawarł on również z cudzoziemcami umów o pracę czy też umów cywilno-prawnych w wymaganej formie.

Wobec obcokrajowców zostały przeprowadzone postępowania administracyjne zmierzające niechybnie do zobowiązania ich do powrotu do swojego kraju.

"Natomiast wobec pracodawcy, który nie dopełnił formalności, zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o wykroczenie w związku z naruszeniem ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za tego typu naruszenie pracodawca może zostać ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. złotych" - podała Straż Graniczna.

Podobne konsekwencje grożą właścicielowi gospodarstwa, które pogranicznicy "prześwietlili" kilka dni później. Tam nielegalnie zatrudnionych zostało czterech mężczyzn i dziesięć kobiet z Ukrainy.

straż graniczna, cudzoziemcy, nielegalna praca w gospodarstwie, praca dla obcokrajowców, ukraina

Ukraińcy pracują "na lewo" u rolników. Sypią się kary

Kolejnych 11 obywateli naszego wschodniego sąsiada przyłapali strażnicy graniczni na nielegalnej pracy w polskich gospodarstwach. Ukarani zostaną i Ukraińcy, i korzystający z ich pomocy rolnicy. Niedawno pisaliśmy o cudzoziemcach ze Wschodu,...
W tym przypadku również zabrakło zezwoleń na pracę, oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.

Gospodarz nie podpisał z cudzoziemcami umów o pracę czy innych umów cywilno-prawnych zgodnych z przepisami. 

"Po analizie zebranego materiału komendant PSG w Bydgoszczy wydał decyzje zobowiązujące cudzoziemców do powrotu w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji z zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez rok" - relacjonuje SG.

 

Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu