Nadzór nad spółkami wodnymi dla gmin? Resort: Samorządy się sprzeciwiły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-08-2021,9:40 Aktualizacja: 23-08-2021,9:15
A A A

Dalsze prace w kierunku przejęcia przez gminy obowiązków w zakresie utrzymania infrastruktury melioracji szczegółowej wymagają wypracowania przez samorządy jednolitego stanowiska w tej sprawie – ocenia wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

W imieniu resortu odpowiedziała ona na interpelację poselską dotyczącą utrzymania urządzeń melioracji wodnych, z rowami melioracyjnymi na czele. Chodziło o zaniedbania w tym zakresie, kondycję spółek wodnych i potencjalną zmianę przepisów, która pozwoliłaby gminom na przejęcie utrzymania infrastruktury melioracji szczegółowej na ich terenie.

Gembicka podkreśliła przede wszystkim, iż zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej oraz odpowiednim rozporządzeniem szefa rządu, sprawy dotyczące gospodarki wodnej należą do właściwości ministra infrastruktury. Jednocześnie zapewniła, że zasygnalizowany problem jest jej znany. A Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłaszało nawet propozycje zmiany przepisów ustawy Prawo wodne w zakresie dotyczącym poprawy ściągalności składek członkowskich w spółkach wodnych.

spółki wodne, wody polskie, Grzegorz Witkowski, ministerstwo infrastruktury

Bez spółek wodnych będą kłopoty. Resort obiecuje "narzędzia i finanse"

Szkoda, że zaniedbano przez wiele lat instytucje, jakimi były spółki wodne. Skupiały gminy, związki międzygminne, rolników, dużych posiadaczy hektarów. Wtedy byłoby o wiele łatwiej i szybciej zagospodarować kwestie powodziowe i...
- Z uwagi na złożoność tego zagadnienia, na poziomie rządu podjęta została decyzja o konieczności systemowego rozwiązania tego problemu. Koncepcja dotycząca przejęcia przez gminy nadzoru nad spółkami wodnymi została przedstawiona przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Z posiadanych informacji wynika, że zaproponowane rozwiązanie nie spotkało się jednak z akceptacją strony samorządowej - przekazała wiceminister Gembicka.

Jak podkreśliła, w jej ocenie dalsze prace nad zmianą przepisów w kierunku przejęcia przez gminy obowiązków w zakresie utrzymania infrastruktury melioracji szczegółowej, działającej na ich terenie, wymagają wypracowania przez samorządy jednolitego stanowiska w tej sprawie. Następnie powinno ono być przekazane do Ministerstwa Infrastruktury, które aktualnie kontynuuje prace nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.

- Ze strony resortu rolnictwa chcę potwierdzić otwartość na każde rozwiązanie, które będzie służyć poprawie gospodarki wodnej na terenach wiejskich - podsumowuje Anna Gembicka.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement