Na święta wielkanocne wydamy tyle samo, co przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2017,11:00 Aktualizacja: 12-04-2017,12:10
A A A

Przeciętna polska rodzina na zorganizowanie tegorocznych świąt wielkanocnych zamierza wydać 400 zł. To dokładnie tyle samo, ile rok temu. O 100 zł więcej na ten cel planują przeznaczyć rodziny wielodzietne, w których poprawiła się sytuacja materialna.

- Najwięcej na święta wielkanocne w tym roku wydadzą rodziny czteroosobowe, które deklarują kwotę 511 zł. Przeciętni ankietowani zadeklarowali 400 zł, czyli dokładnie tyle samo, ile w ubiegłym roku - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

trzoda chlewna, tuczniki, skup żywca, ceny tuczników

Tuczniki przed świętami są nieco tańsze

Ceny tuczników w ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia nieco zmalała. Wszystko przez jej obniżkę w Niemczech. Jednak nadal jest ona na zdecydowanie wyższym poziomie niż w ubiegłym roku, kiedy to producenci otrzymywali za te...

Jak wynika z prowadzonego cyklicznie badania Barometr Providenta, w 2016 roku wysokość wydatków związanych ze świętem Wielkanocy była wyższa o 10 proc. niż 12 miesięcy wcześniej. W tym roku 59 proc. respondentów deklaruje utrzymanie wydatków na ubiegłorocznym poziomie, 16 proc. spodziewa się wyższych, a 10 proc. chce wydać mniej.

Wysokość świątecznego budżetu determinują dwa czynniki. To przede wszystkim wysokość dochodów gospodarstwa domowego. W przypadku rodzin zarabiających około 2 tys. zł wydatki wyniosą około 300 zł, zaś gospodarstw domowych z dochodami 5 tys. zł około 500 zł.

Drugim czynnikiem jest wielkość rodziny. Najmniejsza, jednoosobowa na organizację świąt chce przeznaczyć około 250 zł. Nakłady czteroosobowych gospodarstw przekroczą natomiast 500 zł.

- Wydatki związane z Wielkanocą są zdecydowanie niższe niż na Boże Narodzenie, które trwa zdecydowanie dłużej. W grudniu spora część budżetu przeznaczana jest na kupno prezentów czy finansowanie wyjazdów. W ubiegłym roku organizacja gwiazdki kosztowała polską rodzinę średnio 722 zł - zauważa Łuczak.

[WIDEO] Mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska oraz Mariusz Pawłowski, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska


500plus, pieniądze, zakupy, wydatki z 500plus, pieniądze na zakupy, zakup żywności z 500plus

Większość środków z 500 plus wydano na bieżące potrzeby

Pierwszy rok obowiązywania programu 500 plus raczej nie przełożył się na wzrost oszczędności Polaków czy wzrost naszej skłonności do oszczędzania. Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby -...

- W przypadku Wielkanocy są to głównie koszty związane z organizacją przyjęcia, zakupami, bo zwyczaj dawania prezentów jest zdecydowanie mniej powszechny niż w przypadku Bożego Narodzenia - precyzuje Mariusz Pawłowski, dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.

- Kupowanie podarunków deklaruje około 37 proc. badanych. Mamy tutaj dość spore zróżnicowanie między dużymi miastami a wsią. W większych ośrodkach ponad połowa Polaków przygotowuje podarunek, podczas gdy na wsi tylko 26 proc. Na ten cel średnio przeznaczamy 123 zł - dodaje.

Na zwiększenie wysokości wielkanocnego budżetu przez rodziny wielodzietne wpłynęła deklarowana poprawa sytuacji materialnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement