Na świecie rośnie produkcja tytoniu. Ale u nas nie jest tak dobrze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2017,11:00 Aktualizacja: 24-02-2017,11:22
A A A

W ostatniej dekadzie produkcja tytoniu na świecie zwiększyła się o 25 proc., ale w Unii Europejskiej spadła o ponad 50 proc., a w Polsce o 36 proc. - poinformował resort rolnictwa. To m.in. efekt liberalnej polityki celnej UE wobec importu spoza Wspólnoty.

- Od lat spada produkcja tytoniu w Europie i ten spadek na przestrzeni ostatnich 10 lat przekracza 30 proc. produkcji i dotyczy praktycznie wszystkich państw UE. Jednocześnie na świecie produkcja tytoniu rośnie - poinformował wiceminister Jacek Bogucki podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa.

przemyt tytoniu, tytoń, parlament europejski, konwencja antytytoniowa, Światowa Organizacja Zdrowia

Razem będą zwalczać przemyt tytoniu

Parlament Europejski zagłosował za przystąpieniem Unii Europejskiej jako organizacji do ratyfikacji międzynarodowej konwencji antytytoniowej (FCTC) Światowej Organizacji Zdrowia. Porozumienie ma pomóc w wyeliminowaniu nielegalnego obrotu...

Z informacji przestawionej przez resort wynika, że w ostatniej dekadzie na świecie produkcja tytoniu wzrosła o 25 proc., z kolei w UE spadła o 54 proc. Polityk tłumacząc tego powody mówił, że wynika to m.in. z ograniczenia wsparcia finansowego dla producentów tytoniu oraz prozdrowotnego ustawodawstwa unijnego, mającymi skutkować ograniczeniem palenia papierosów.

Resort dodaje, że na zmniejszenie produkcji wpływa też liberalna polityka celna Unii wobec importu tytoniu spoza państw członkowskich. W przypadku krajów słabo rozwiniętych bądź rozwijających się stawka wynosi nawet 0 proc.

W 2014 r. na świecie wyprodukowano 7,5 mln ton tytoniu, z kolei w UE 213,4 tys. ton. Unia zajmowała piąte miejsce po największych producentach tytoniu, takich jak Chiny, Indie, Brazylia i USA. Polska w tym czasie wyprodukowała 34,9 tys. ton tytoniu i zajmowała 22. pozycję na świecie.

Ministerstwo podało, że w latach 2006-2015 w UE spadł też skup tytoniu o 31 proc. Główny producent, czyli Włochy zmniejszyły produkcję z 91 do 51,4 tys. ton, czyli o 47 proc. W Hiszpanii produkcja spadła o 10 proc., w Polsce o 36 proc., we Francji o 54 proc., w Niemczech o 39 proc. Wzrost produkcji o 32 proc. odnotowano w Grecji, która produkuje tytonie aromatyczne.

Resort dodał, że rynek tytoniu jest bardzo zglobalizowany i bardzo mocno wpływa na ceny tytoniu na świecie. Ministerstwo zwróciło uwagę, że na świecie działa 6 potężnych międzynarodowych koncernów oraz 40 mniejszych firm. Z kolei z drugiej strony produkcja jest rozproszona, bowiem tytoń uprawiany jest w 124 państwach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement