Na Pomorzu przybędzie lasu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2015,8:10 Aktualizacja: 30-03-2015,8:37
A A A
Na powierzchni ponad 2 tysięcy hektarów ma zostać w tym roku posadzony las na terenie działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.
 
Jacek Leszewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku powiedział PAP, że na terenie dyrekcji (administrującej lasami na terenie ok. połowy woj. pomorskiego) na powierzchni 1 tys. 589 ha las zostanie przede wszystkim odnowiony, czyli posadzony w miejsce wyciętego wcześniej drzewostanu.
 
Zgodnie z ustawą las musi być odnowiony najpóźniej 5 lat po ścięciu drzew. Na ogół robi się to w drugim lub trzecim roku po wycięciu.
 
Zaznaczył, że do tegorocznych odnowień zalicza się także odnowienia naturalne, czyli powierzchnie, na których las sam się obsiał ok. 5 lat temu. - Właśnie w tym roku, bo wcześniej nie było to takie pewne, czy wszystko się przyjmie, zostały te tereny uznane jako naturalnie odnowiony las - mówił. 
 
Do takich powierzchni zostanie w tym roku łącznie zaliczonych 456 ha.
 
- W niektórych nadleśnictwach powierzchnia uznanych w tym roku odnowień naturalnych znacznie przekracza powierzchnię przewidzianą do odnowienia sztucznego, czyli posadzenia sadzonek przez człowieka - dodał. 
 
Jako przykład podał Nadleśnictwo Elbląg, gdzie drzewka zostaną posadzone na obszarze niespełna 24 ha, a do odnowień naturalnych zaliczonych zostanie 256 ha.
 
W tym roku powierzchnia ogólna lasów na terenie RDLP w Gdańsku zwiększy się tylko o 29 ha, bo tylko taki teren zostanie zalesiony, czyli drzewa będą posadzone w miejscu, gdzie wcześniej nigdy nie było lasu, np. na obszarze nieużytków czy byłych terenach rolnych. Leszewski przyznaje, że takich terenów do zalesienia jest coraz mniej.
 
W tym roku (podobnie jak każdego roku w poprzednich latach) na terenie RDLP w Gdańsku ma być posadzonych ok. 15 mln drzewek. Najwięcej, ok. 6 mln (40 procent) jest sadzonek sosny; sadzonek buku ok. 4 mln, a dębu - ok. 2 mln. Wśród pozostałych trzech milionów są sadzonki świerku, jodły, modrzewia, brzozy i lipy.
 
W lasach wokół Trójmiasta ma być posadzonych ok. trzystu tysięcy drzewek.
 
Najwięcej drzewek zostanie posadzonych na terenie nadleśnictw: Lubichowo, Starogard Gdański, Kaliska i Kolbudy. Akcja sadzenia lasu trwa od około połowy marca i potrwa mniej więcej do końca kwietnia.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj