Na Podlasiu będzie mniej dzików. Radni byli zgodni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2015,13:10 Aktualizacja: 27-02-2015,13:23
A A A
Sejmik województwa podlaskiego przegłosował w piątek uchwałę w sprawie ograniczenia populacji dzików tam, gdzie występują przypadki afrykańskiego pomoru świń. Do końca czerwca ma być odstrzelonych pół tysiąca dzików. 
 
Chodzi o ograniczenie populacji dzików w związku z tym, że wyrządzają znaczne szkody w uprawach. Po wykryciu przed rokiem pierwszych przypadków ASF w regionie odstrzał tych zwierząt był czasowo wstrzymany, więc ich populacja znacznie zwiększyła się.
 
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, to sejmik województwa musiał podjąć decyzję o odstrzale, gdy zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, w tym także gospodarki łowieckiej. W ustawie jest mowa o "działaniach mających na celu ograniczenie populacji".
 
Uchwała zakłada odstrzał dzików w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach znajdujących się w tzw. czerwonej strefie wyznaczonej w związku z występowaniem ASF w regionie. Chodzi o gminy: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków.
 
200 tys. zł na odstrzał dzików będzie pochodziło z budżetu województwa.
 
Po dyskusji na temat sytuacji w regionie związanej z występowaniem ASF u dzików i ognisk tej choroby u świń, w której wzięli udział m.in. leśnicy, służby weterynaryjne i rolnicy, radni jednogłośnie uchwałę przegłosowali.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj